Fransız şef Alain Ducasse’dan astronotlara leziz menü

Alain Ducasse ve ekibi, 2004 yılından bu yana Fransız Ulusal Uzay Ajansı (CNES) ile Space Food projesinde işbirliği yapıyor

REKLAM

Fransız şef Alain Ducasse ve ekibi, 2004 yılından bu yana Fransız Ulusal Uzay Ajansı (CNES) ile Space Food projesinde işbirliği yapıyor.

Astronotlara gönderilen kurutulmuş gıdalar, ıstakoz ve kinoaya kadar zengin bir menüye sahip. Projenin amacı ise astronotların kendilerini evlerinde hissetmelerine yardımcı olmak adına yemeklerini daha lezzetli bir hale getirmek.

Ducasse şefi Jerome Lacressonniere: “Uzayın ve pişirmenin tüm bilimsel özelliklerini azami süreyle dikkate almalıyız” diyerek projeden bahsediyor.

Beslenme uzmanı Corrine Dubel ise: “Yer çekimi yokluğundan ötürü koku molekülleri Dünya’da olduğu gibi burun mukozasına ulaşmaz, bu nedenle büyük lezzet kayıpları yaşanır. Bu durum dikkate alınmalı. Böylece hazırladığımız tabağa daha yoğun baharat koymalıyız” dedi.

Geçen Kasım’dan bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki Fransız astronotr Thomas Pesquet, Ducasse ve ekibi tarafından hazırlanan 30 yemekten oluşan listeden en sevdiği yemekleri seçti.

Uzayda astronotlara fizyolojik reaksiyonlar getirebilecek ürünleri servis etmekten kaçınmak gerekiyor ancak doğum günleri gibi özel günlerde, astronotlara evlerini hatırlatan özel bir yemek servis ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir