Hamas, Gazze’de sivil hedeflerin vurulması halinde İsrailli esirleri infaz etmekle tehdit etti

Şu ana kadar her iki tarafın resmi rakamlarına göre yaklaşık bin 400 kişi çatışmalarda hayatını kaybetti.

REKLAM

Hamas, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına karşılık olarak İsrailli rehineleri infaz etme tehdidinde bulundu.

İsrail’i uyaran örgüt, “Halkımız uyarı yapılmaksızın hedef alındığında, bu sivil rehinelerden birinin infaz edilmesiyle sonuçlanacaktır. Düşman insani ve ahlaki dilden anlamıyor, bu yüzden onlarla anladıkları dilden konuşacağız.” dedi. 

Pazartesi günü İsrail ordusu, ülkenin güneyinde Hamas’ın hedef aldığı bölgelerin kontrolünü yeniden ele geçirdiğini duyurdu. 

Yüzden fazla İsraillinin Hamas tarafından esir alındığını belirten İsrail Başbakanı Netanyahu başlatılan askeri operasyonun “kalbinde” olduklarını fakat bunun “sadece bir başlangıç” olduğunu vurguladı. 

Başbakan yaptığı konuşmada, “Hamas’ın yaşayacağı şey korkunç olacak, onları güçle, çok büyük bir güçle yeneceğiz” sözünü verdi.

Hamas’ın cumartesi günü karadan, havadan ve denizden başlattığı ve İsrail’in 11 Eylül 2001 saldırılarıyla kıyasladığı ölümcül saldırı sonrasında İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ni bombalamaya başlamış, pazartesi günü ise “tam kuşatma”ya geçtiğini duyurmuştu. 

Şu ana kadar her iki tarafın resmi rakamlarına göre yaklaşık bin 400 kişi çatışmalarda hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir