Vatandaşların birikimlerini koruyan Avrupa’daki ‘Bankalar Birliği’ sistemi nasıl işliyor?

Reel Ekonomi’nin bu haftaki konuğu Avrupa Birliği Ekonomi ve Mali İşler Komiseri Pierre Moscovici.

Avrupa’da bankalar şu anda daha güvenli çünkü bir kurala göre hareket ediyorlar.

“Avrupa İstikrar Mekanizması Avrupa Para Fonu’na devredilebilir. Avrupa Para Fonu da Avrupa Birliği’nin bir kurumu haline gelir. Dolayısıyla demokratik yönetilebilir. İşlerin çok daha kolay çözülüp çözülebileceği bir sistem oluşturmamız gerekiyor.” hızlıca.

Bir sonraki adım, güvenli bir ağ oluşturmaktır. Vergi mükellefleri büyük bir sorunla karşı karşıya kaldıklarında, bankaları ilk kurtaranlar olmayacaklar. Avrupa dayanağı ne anlama geliyor?

Kahve içiyorsun. Bunu ödemek için bankada paranız var. Paranızı güvende tutmak veya hesap vergilerini ödemek, aklınızdaki en son şeydir. Ülke ekonomisinin düzelmesini umarsınız ve iflas eden bankaları kurtarmak aklınıza gelmez.

Bu nedenle Bankalar Birliği kurallarının yürürlüğe girmesinden sonra nelerin değiştiğini araştırdık.

Reel Ekonomi, Avrupa’da yaşanan büyük ekonomik krizin ardından Bankalar Birliği’nde nelerin değiştiğini öğrenmek için İtalya’ya geldi. Derin yaralar hala görülebilmektedir. Konuyla ilgili birçok dava halen devam ediyor.

2013-2017 yılları arasında yedi bankaya el uzatıldı. Yeniden yapılandırmadan üç banka kurtarıldı, ancak dördü iflas etti. Binlerce banka müşterisi parasını alamamış. Birçoğu hedge fonlarına para yatırmıştı.

Yatırımcıların para kaybına ek olarak, kurtarma için kamu fonları kullanıldığı için kamu borcu olarak kabul edildi. Bu da gayri safi milli hasılanın yüzde 1,5’ine tekabül ediyor. Kısacası parayı kaybeden yatırımcılar değil vergi mükellefleri oldu.

Şimdi tasarruf edenler daha mı bilinçli? İnsanların yatırım ve tasarrufa yönelik tutumları değişti mi? Konuyla ilgili bir finans uzmanıyla görüştük.

Duilio Borettini, Cofip koordinatörü: “İtalya’da tasarruf edenler uyarılmadı. Konu hakkında bilgi sahibi olmak için en büyük çabayı bu kesim gösterdi. Bu yüzden korku arttı. Ancak, insanların sorunları çözme konusundaki ihtiyatlı yaklaşımları pek değişmedi.”

Gerçek şu ki… Tasarruf eden vatandaşlar bankalara ve finansal danışmanlara güvenmek zorundadır. Çünkü yatırım yapmak için yeterli bilgiye sahip değiller. Bu nedenle mağdurlar bu konuda bir düzenleme yapılması gerektiğine inanmaktadır.

Ekonomi Profesörü Riccardo Rovelli: “Tabii genel yatırımcılar açısından konuya yaklaşacak olursak, en azından gelecekte benzer durumlar ortaya çıktığında bu sorunları kimin çözeceğini bilmemiz gerekiyor. Bunun için gelecekte bankaların tasfiyesine ulusal kurumların karar vereceğini ve banka iflaslarına Avrupalı ​​yetkililerin karar vereceğini bilmek gerekiyor”.

Tek bir kitabın açıkça belirlenmiş kurallarını takip edersek gelecekte bu tür konularda daha iyimser olabilir miyiz?

Duilio Borettini, Cofip koordinatörü: “Son derece iyimserim. Avrupa Bankalar Birliği’nin ilgili kurumlarının bu konuda ilerleme kaydettiğini ve yoğun çalıştığını düşünüyorum. Yeni dijital uygulamalara ve hizmetlere geçiş açısından Avrupalı ​​bir yaklaşımla olumlu yönde ilerliyorlar.

Giovanni’ye göre yeni sistem eskisinden çok daha güvenli… Avrupa’daki bankaların artık acil durumlar için çok daha fazla parası var. Daha iyi durumdalar ve borçları eskisinden daha düşük. Peki ya bir banka mevcut durumda bile başarısızlıktan kurtulamazsa? “Ortak destek” dediğimiz şeye hızlıca bir göz atalım.

Avrupa’da bankalar birliği, tek yapılı denetim mekanizması ve tek anayasal kural nasıl işliyor?

Ekonomik krizden sonra bankaları daha güvenilir kılmak için Avrupa’da “bankalar birliği” kuruldu.

En önemli iki unsur olan “tek tip denetim” ve “tek anayasa” yürürlüğe girmiştir.

Ama üçüncü aşama hala beklemede…

Bugün kötü bir durumla karşılaşırsanız, katkı sağlayan bankalardan alacağınız ‘tek anayasal fon’ sorunu bir yere kadar çözmeye yetiyor.

Ancak, büyük bir krizde bu yeterli olmayabilir ve mali desteğe ihtiyaç vardır.

Bu durumda, ‘Tek Anayasa Fonu’ndan ekonomi tehlikede olan AB ülkesine kaynak aktarılır.

Bu fonlar, Avro bölgesi içindeki ve dışındaki Bankalar Birliği üyesi ülkeler tarafından sağlanmaktadır.

‘Destek fonu’ sayesinde mükellefler korunuyor. Bu para bankalardan çekiliyor.

Bu nedenle ekonomi iyiye gittiğinde “destek fonu” oluşturmak önemlidir.

Bankalarımızı denetleyen kurum olan Avrupa Merkez Bankası, vergi mükelleflerini korumak için riskin artık azaltıldığını söylüyor. Kısacası, banka başarısızlığı artık ülke çapında düştü. Bu yine vergi mükelleflerini ilgilendiriyor.

Pierre Moscovici, Avrupa Birliği’ndeki mali yapıyı ve destek sistemini açıklıyor

euronews: Şimdi Avrupa Birliği Ekonomi ve Mali İşler Komiseri Pierre Moscovici ile destek fonlarının eksik ve gizli yönlerini anlamaya çalışacağız.”

Sayın Komiser, derin ve ekonomik birlik kavramını somut bir nesne ile açıklayabilir misiniz? Bu tam olarak nedir?

Pietro Moscovici: “Onu bir ‘ayıya’ benzetebiliriz. Çünkü Avro Bölgesi ve Avrupa Para Birliği çok sağlam ve dirençli bir yapıya sahip… Kutup ayısı gibi güçlü ve parlak. Ama her an ısırabilir.
“Bütün tedbirleri aldık ama ekonomiyi canlandırma kapasitemiz yok. Bunun anlamı şudur: Acil çözümler işe yaramazsa, finansal ve bütçe desteği almanız gerekir. Bu da banka iflas riskini en üst düzeye çıkarıyor.

euronews: “Yani vergi mükellefleri hala kurtarma paketinin eşiğinde mi?”

Pietro Moscovici: “Destek bütçeden geliyor. Avrupa İstikrar Mekanizması bunun için var. Bir bankacılık birliği kurduysak, size Avrupa’dan bir çözüm getirmeliyiz.”

euronews: “Bankalar birliği için şimdiye kadar bulunan çözümlerin sıradan bir vatandaşa ne gibi avantajları var?”

Pietro Moscovici: “Öncelikle bankaların bilançoları eskiye göre çok daha iyi… Ne zaman bir sorunla karşılaşılsa komisyon bankalarla temasa geçiyor.”

“Bunu İtalyan ve İspanyol bankalarında gördük. Sistemdeki riskten kaçınmayı başardık. Bir çözüm bulduk. Kısacası, başarısızlıklar meydana gelmedi.

euronews: “Bu destek fonu, Avro Bölgesi veya Avrupa Bölgesi’ndeki diğer bankaları etkilemeyen bir kurum veya banka için de kullanılabilir mi? Böyle bir şey olursa yerel yönetimler müdahale eder mi?”

Pietro Moscovici: “Öncelikle destek mekanizmasını kurmamız gerekiyor. Bu henüz duyulmadı.

euronews: “Bana neyin işe yarayacağını söyleyebilir misin?”

Pietro Moscovici: “Konuya yaklaşımım çok net. Adım adım ilerlemeliyiz. Ayrıntılara girmek istemiyorum. Öncelikle bakanların bazı kararlar alması ve ardından bunları komisyona göndermesi gerekiyor” dedi.

“Avrupa İstikrar Mekanizması, Avrupa Para Fonu’na devredilebilir. Avrupa Para Fonu da Avrupa Birliği’nin bir kurumu haline gelir. Bu nedenle demokratik olarak yönetilebilir. Bu yaz bir karara vararak işlerin çok daha kolay ve hızlı çözülebileceği bir sisteme geçeceğimizi düşünüyorum.”

euronews: “İnsanların bunu yapmasını nasıl sağlayacaksın?”

Pietro Moscovici: “Bakanlar elbette bu konuda farklı düşünüyor. Ancak Paris, Brüksel ve Berlin bu konuda hassas. Bazı şeyler, anlaşmadan aynı yöne giderse mümkün olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir