İtalya: Aşırı sağcı belediye başkanının ibadeti yasaklamasına Müslümanlar tepkili

Kentteki Müslümanlar, aşırı sağcı belediye başkanının İtalya’daki Müslüman Kültür Merkezi’nde ibadet yasağına tepki gösteriyor.

REKLAM

İtalya’nın Adriyatik kıyısındaki liman kenti Monfalcones’in aşırı sağcı göçmen karşıtı belediye başkanının Müslüman karşıtı kararları, kasabada 20 yıldır huzur içinde yaşadıkları söylenen göçmenler arasında huzursuzluk yarattı.

2016 yılında Matteo Salvini’nin Lig Partisi tarafından desteklenen ve 2022 seçimlerinde İtalya Başbakanı Giorgio Meloni’nin aşırı sağcı Fratelli d’Italia Partisi tarafından belediye başkanı seçilen Anna Maria Cisint, seçimlerden bu yana göçmen karşıtı politikalarıyla dikkat çekmeye başladı. ikinci dönem. vekalet.

Cisint’in ilk politikalarından biri, muhtemelen çoğunlukla mezarların kullanıldığı ana meydandaki bankları kaldırmaktı. Cisint, şehrin en büyük göçmen nüfusunu oluşturan Bangladeşlileri hedef almaya devam etti.

Cisint hangi kararları aldı?

Cisint, bir yandan 30 bin nüfuslu kentte okullardaki yabancı çocuk sayısını sınırlamaya çalışırken, diğer yandan Bangladeşliler arasında popüler olan kriket sporunu kentin spor festivalinden çıkardı. Geçtiğimiz yaz belediye başkanı Müslüman kadınların plajda haşema giymesini de yasaklamıştı.

Bu kademeli politikalara eklenen son karar, şehrin 9.400 yabancı uyruklu sakininin 6.600’ünü oluşturan Bangladeşliler için bardağı taşıran son damla oldu. Cisint’in kasım ayında yürürlüğe giren kararına göre, kentteki Dar es Salaam Müslüman Kültür Merkezi’nde ibadet yasaklandı.

Cisint, binanın ibadet amaçlı değil ticari amaçlı olduğunu ve Müslüman imar kurallarına aykırı olduğunu savunuyor. Kent sakinleri ayrıca “yüzlerce kişinin” ibadet ettiği binada güvenlik sorunu yaşandığını ve belediye başkanının bu durumu dikkate aldığını öne sürüyor.

Ancak kentteki Müslümanlar, binanın ibadetin ötesinde cami olarak kullanılmasını, çocukların okul sonrası gittiği, insanların buluşup sohbet ettiği bir sosyal alan olarak görüyor.

tehdit korkusu

Cisint’in tarikatı yasaklama kararının ardından Darüsselam’daki Müslüman Kültür Merkezi’ne gelen bir zarf Bangladeşli göçmenler arasında tedirginlik yarattı.

Zarfın yanmış ve yırtılmış iki Kur’an-ı Kerim sayfasıyla gönderilmesi Bangladeşli göçmenler arasında tehdit olarak algılandı.

İngiliz gazetesi The Observer’a konuşan Darüsselam Müslüman Kültür Derneği Başkanı Bou Konate, şunları söyledi: “Bu, hiç beklemediğimiz ciddi ve çok acı verici bir hakaretti. Ancak tesadüf değildi. Mektup, zehirli bir nefret kampanyasının yarattığı bir tehdit.” Endişesini sözleriyle dile getirdi.

Kentteki birçok Müslüman gibi aynı zamanda İtalyan vatandaşı olan Konate, ibadet yasağına karşı bölge idare mahkemesine başvuracağını açıkladı.

Monfalcones’un göç sorunu

Belediye Başkanı Cisint, kentteki yabancı nüfusun patlaması nedeniyle sosyal hizmetlerin aksamaya başladığını söylüyor. Cisint, çok çocuğu olan Müslümanların sadece vatandaşlık almak için İtalyanca öğrendiğine de dikkat çekiyor.

Devlet kontrolündeki Fincantieri’ye ait tersane, son 20 yılda kentteki göçmen nüfusunun artmasından sorumlu tutuluyor. Şirket, özellikle dev yolcu gemilerinin inşasında ucuz işgücü sağlamak için yabancı kaynaklara yöneldi ve bu da şehre yabancı vasıflı işgücünün akınına yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir