Türkiye’de üniversitede okuyacak uluslararası öğrenciler 52 ülkede TR-YÖS’e girebilecek

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 2024 TR-YÖS/1 sayılı yazılı açıklamasına göre, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmek isteyen uluslararası adayların bu kurumlara kabul başvurusunda bulunurken sonuçlarını alıp kullanabileceği; Bu yıl 18 Mayıs’ta düzenlendi. 2024-TR YÖS/1 başvuruları 1-18 Mart tarihleri ​​arasında ÖSYM web sitesi üzerinden yapılacak.

Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça olmak üzere 6 dilde yapılacak olan sınav, 52 ülke ve 78 merkezde gerçekleştirilecek.

Devlet üniversiteleri artık uluslararası öğrenci kabul etmek için kendi sınavlarını düzenlemeyecek ve TR-YÖS sonuçlarını veya Yükseköğretim Kurulu tarafından geçerli kabul edilen IB, Abitur, GCE AL gibi lise not ortalamalarını kullanabilecek.

Vakıf yükseköğretim kurumları da TR-YÖS sonucu ile öğrenci kabul edebilecek. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) da öğrenci kabullerinde TR-YÖS’ü kullanacak.

TR-YÖS/1 2024 sınavının Türkiye dışında yapılacağı ülkeler şöyle:

KKTC, Almanya, ABD, Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Cibuti, Çad, Endonezya, Etiyopya, Fas, Fransa, Gabon, Gana, Gine, Hindistan, Hollanda, Irak, Kamerun, Kazakistan, Suudi Arabistan, Kenya, Kırgızistan, Fildişi Sahili, Kuzey Makedonya, Libya, Malezya, Mali, Mısır, Moğolistan, Moldova, Moritanya, Nijer, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Rusya, Senegal, Somali, Tacikistan, Tanzanya, Tunus, Uganda , Ürdün, Yunanistan.

Yükseköğretim Kurulu, yabancı adayların Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına başvurularını kolaylaştırmak amacıyla TR-YÖS’ü başlattı. İlk başvuru geçen yıl yapıldı ve TR-YÖS sınavı yıl içinde iki kez yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir