Avrupa’da parasal birliğin önemi | Euronews

Ekonomik ve Parasal Birlik, Avrupa’yı büyümeye doğru yönlendirmeyi amaçlıyordu. Ancak mali kriz bazı değişiklikleri gündeme getirdi.

Ekonomik ve Parasal Birlik, Avrupa’yı büyümeye doğru yönlendirmeyi amaçlıyordu. Ancak mali kriz bazı değişiklikleri gündeme getirdi. 550 milyon insanın Avrupa Birliği’ne ekonomik entegrasyonu 1950’lerde başladı. Ancak ortak para birimi Euro’ya geçiş 10 yıl sonra gerçekleşti ve Avrupa Ekonomik Para Birliği kuruldu. Şimdi İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasıyla birlikte dengeler yeniden değişiyor.

Euronews muhabiri Guillaume Desjardins, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’den bildiriyor:

“4,2 milyonluk nüfusu ve 48,7 milyar dolarlık gayri safi milli hasılası ile ülke ekonomisinin önümüzdeki yıllarda hızla büyümesi bekleniyor. Hırvatistan’ın para birimi şu anda Kuna’dır. Hırvat Kunası başkanı, Hırvat Ulusal Bankası direktörü Boris Vujcic ile görüştüm”

Hırvat Ulusal Bankası, Boris Vujcic: “Her zaman bir rekabet vardır çünkü insanlar bir şeyi diğerinden daha iyi, hatta daha ucuza yapabilirler. Elbette uluslararası piyasada döviz kuru önemli ama çoğu ticari işletmede kur farkı görülmez” dedi.

Guillaume Desjardins: “Ekonomik ve Parasal Birlik, kamu fonlarını banka borçlarından ayırarak vergi mükelleflerini korumak istiyor. Bu, Hırvatistan’ın katılımına engel teşkil ediyor mu?”

Hırvat Ulusal Bankası, Boris Vujcic: “Hayır, sanmıyorum. Vergi mükelleflerini korumak yeni bir şey değil, ancak uygulama aşamasında dikkatli olmalıyız. Kurtarılabilir varlıklar için de durum aynı çünkü hala bitmemiş bir işten bahsediyoruz. Euro bölgesi için ikinci anahtar, bankacılık birliğinin etkili ve ihtiyatlı bir denetim ve düzenlemeye sahip olmasıdır.”

Hırvatistan, Avrupa’da işsizlikte en fazla düşüş yaşayan ülke oldu. Şimdi soru, Polonya’nın veya Polonya gibi ülkelerin Ekonomik Birliğin istihdam yaratma vaadini yerine getirmek için bir araya gelip gelmediği.

Guillaume Desjardins: “Şu anda para biriminiz olarak Hırvat kunasını kullanıyorsunuz. Euro’ya geçeceksiniz. İstihdamı nasıl etkileyecek?

Hırvat Ulusal Bankası, Boris Vujcic: “Yatırım için teşvikler düşen faiz oranlarıyla sağlanıyor. Herhangi bir yabancı yatırımcı için sınır ötesi iş yapmak, para birimi düşerse ekonomik kayıp riski taşır. Bu çerçevede, her Euro bölgesi yatırımcısı rahat bir nefes alacaktır. Aynı para birimi olduğu için para biriminin değer kaybetme riski de ortadan kalkar. Bütün bunlar yatırımı ve ticareti teşvik ediyor ve yeni istihdam yaratılmasına yardımcı oluyor.”

Uygulamada birçok zorluğun olacağı ve Avrupa’nın artık bir yol ayrımında olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Avrupa Komisyonu’ndaki ekonomik ve finansal istikrarımızdan sorumlu olan Pierre Moscovici, bugünkü seçeneklerin altını çiziyor:

“Kolay olmadığını söylemeliyim. Ama önce onlara sahip olduklarına bakmalarını söyleyeceğim. Avrupa Merkez Bankası ve Eurogroup’a sahibiz. Her iki kuruluşta da Avrupa Birliği üyesi olan ve zor durumda olan ülkelere yönelik yardım politikaları uygulanmaktadır. Avrupa’nın kuzeyinde güç, güneyinde ekonomik zayıflık varsa, kuzeyde yaşayanlar “neden bu tembellere yardım ediyoruz” diyebilirler. Öte yandan güney kesim, güçlendikçe kuzeye karşı tamamen savunmasız hissedebilir. Bu yüzden bir denge bulmalıyız. Burada gereken büyük çabayı görmezden gelemeyiz. Ama aynı zamanda manevra yapmaya çalıştıklarını, finansal yatırımdan daha fazlasını yapmaya çalıştıklarını veya cari işlemler açığı olan başka bir ülkeye gittiklerini de görmemiz gerekiyor. 19 veya daha fazla ülke yakında Euro bölgesine transfer edilecek. İngiltere’nin ayrılmasıyla birlikte akıllara Danimarka geliyor. Diğer tüm ülkeler Euro’ya geçebilir. Kriterlere uygunsa ve isterlerse…”

Euronews’ten Maithreyi Seetharaman: “Söyledikleriniz, önümüzdeki yıllarda ticaret ve ekonomide çok hızlı bir Avrupa’ya işaret ediyor. Bu durumda vatandaşların sorumlulukları nelerdir?

Pierre Moscovici: “Çok vitesli bir Avrupa’ya geçmek isteyen herkes bunu yapabilecek yeteneğe sahip olmalıdır. Bunu euro ile yaptık. Yani Schengen ile yaptığımız şey bu. Çok vitesli Avrupa’nın bu açıdan iyi olacağını düşünmemek haksızlık olur. Ancak gönüllü bir koalisyonla durum değişebilir”.

Maithreyi Seetharaman, Euronews: “Risk paylaşımı açısından bunu yaşadık, değil mi?”

Pietro Moscovici:
“Önce Brexit’i başarılı bir şekilde çözmemiz gerekiyor. Aynı zamanda yarın İngiltere ile iyi ilişkiler kurabilmemiz için konuya çok dostane ve iyimser bir şekilde yaklaşmalıyız. Dış ilişkilerde yapacaklarımız var. Donald Trump’ın davranışına bakacak olursak o bizim için bir basamak… Putin de bir başka meydan okuma. Terör var, mülteci krizi var, dimdik durmalıyız, dimdik durmalıyız.”

Maithreyi Seetharaman, Euronews: “Risk ne kadar büyük?”

Pierre Moscovici: “Riskler yüksek. Benim ülkeme bakın mesela, Le Pen de Fransa’yı Avrupa Birliği’nden çıkarma sözü verdi. Hem Avrupa’dan hem de Euro’dan.. Açıkça söylemeliyim ki Fransa’sız Avrupa olmaz. O yüzden Avrupalılara sesleniyorum, Avrupalı ​​olmaktan utanmayın ve yaptıklarınızla övünmeyin. Neler yapabileceğinize odaklanın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir