Bilimadamları Mars’taki hayatı Atacama Çölü’nde arıyor

Dünyanın en kurak ve en yaşlı çölü olan Atacama 150 milyon yaşında.

Dünyanın en kurak ve en yaşlı çölü olan Atacama 150 milyon yaşında. Bilim adamları, iklim ve coğrafi koşulların Mars’a benzerliği nedeniyle bu Şili çölünün kızıl gezegeni keşfetmek için harika bir fırsat sunduğuna inanıyor.

Bir NASA Uzay aracından alınan verileri inceleyen Amerikalı bilim adamları, uzun bir süre kara olduğunu düşündüğümüz Mars’ta gerçekten de yaşam koşullarının sağlanabileceğini kanıtladılar.

Kurak yer Atacama’dan yola çıkan bilim adamları, Mars’ta yaşam için suyun gerekli bir ön koşul olmadığını ve bazı mikroorganizmaların bu kurak koşullarda yaşayabildiğini gördüler.

Astrobiyolog Armando Azua, Mars hakkındaki birçok ön yargının yıkıldığını söylüyor:

“Şimdiye kadar, su izlerinin olduğu Mars’ta yaşam bulma şansımızın daha yüksek olduğunu düşünüyorduk. Ama biz bu çölde Dünya’nın bu çok kuru ve bakımsız yerlerini bulduk, hiçbir şey hayatta kalamaz diye düşündük. Ve Dünya’da bunun gibi yaşayan mikroorganizma kolonileri gördük. “Mars’ta şu ana kadar gözden kaçırdığımız bu yerler, aslında yaşam kanıtı bulma şansımızın daha yüksek olduğu yerler olabilir” dedik. Çünkü hayatın bu koşullarda bu çölde devam ettiğini gördük” dedi.

Atacama vadilerinde araştırmacılar 70 farklı mikroorganizma türünün yaşadığını keşfettiler. Bu mikroorganizmalar aşırı güneşe ve susuzluğa rağmen hayatta kalırlar. Bu ekibin teorileri doğrulanırsa, Mars’ta yaşam olduğunu kanıtlamak için büyük bir adım olabilir. Azua, bu teori zaten NASAdikkatini çekti ve Mart ayında NASA‘dan bir ekip yerinde inceleme için Atacama’ya gideceklerini söylüyor:

“Bir süredir Atacama Çölü’nü bu kadar az suyla nasıl yaşam sürdürdüğünü görmek için tarıyoruz. Bu olağanüstü susuzluk toleransı hangi moleküler ve genetik mekanizmalarla mümkün olabilir? Bu kadar kurak bir ortamda nasıl hayatta kaldıklarını merak ederken, bunu anlamanın Mars’ta aynı özelliklere sahip aynı türden yaşamı bulmak için önemli bir adım olduğunu da biliyoruz. Buradaki mekanizmaların bu radikal kuruluğu nasıl tolere ettiğini öğrenebileceğimizi düşünüyorum.

Bu araştırma, gelecekte hangi gezegenlerin insan yaşamı için uygun bir ortam sağlayabileceğinin belirlenmesine ve belki de ilk uzay kolonilerinin oluşturulmasına yol açabilir.

Azua olasılıkları şöyle açıklıyor:

“Atacama Çölü’ndeki yaşamın sadece aşırı kurak ortamlara dayanabileceğini değil, bu kuraklıkta yaşam fonksiyonlarının nasıl devam ettiğini gösterebilirsek, sadece Mars’ta değil birçok yerde yaşam bulma imkanı yakalarız.”

NASATüm bu çalışmalar kapsamında 2030 yılına kadar Amerikalı astronotları Mars’a göndermeyi planlıyor. Belki de bu araştırmalar sayesinde o zamana kadar Mars’a ayak basan insanlık yeni bir yuvanın kapısını açmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir