Aşırı sıcaklar sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilirZonguldak İl Sağlık Müdürü Dr. Ertuğrul Güner, son günlerde normal mevsimlerin üzerinde yaşanan aşırı sıcaklar konusunda vatandaşları uyardı. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısının arttığını ve metabolizmanın yeni duruma uyum sağlamaya çalıştığını belirten Güner, “Aşırı sıcaklıklar çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Sıcaklık artışına bağlı olarak vücut ısısı yükselir. ve nem ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışır.

Normalde terleme ve vücut ısısını dengede tutmaya çalışırız. Ancak aşırı sıcak iklimlerde tek başına terleme ile vücut ısısı dengelenemez. Yaşlılarda, bebeklerde ve kronik hastalığı olan kişilerde terleme mekanizması ile vücut ısısını dengede tutmak her zaman mümkün olmayabilir. Yine odadaki nem oranı yüksek ise terleme nedeniyle vücut ısısı yeterince düşmeyebilir. Ayrıca obezite, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı (dehidratasyon), kalp, akıl ve sinir bozuklukları, alkol ve ilaç kullanımı, bazı tedavi edici ilaçların (tansiyon, idrar söktürücü gibi) kullanımı diğer etkenlerdir. Sıcak havalarda terlemeyi etkileyen faktörlerden biri. Bu gibi durumlarda artan vücut ısısı beyne ve diğer hayati organlara zarar verebilir.

Ertuğrul Güner, kronik hastalığı olanların ve yalnız yaşayanların en riskli grup olduğunu vurgulayarak, ‘Günün en sıcak saatlerinde (10:00-16:00) gerekmedikçe dışarı çıkmamalısınız. dışarıda çalışma gereğinden mümkün olduğunca güneş altında korunmamalı, aşırı hareketten kaçınmalı, dışarıdayken sık sık su içmeli, hafif, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlar, hava delikli geniş siperlikli şapkalar ve güneşten koruyan güneş gözlüğü güneşin zararlı ışınlarından yararlanılmalıdır.

Güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde (10:00-16:00) denize girilmemeli ve güneşlenme yapılmamalıdır. Bu saatler dışında denize girmek isteyenler güneş kremi (SPF’si en az 15 olan) kullanmalı, şapka, gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre güneşlenmemelidir. Yoğun fiziksel aktivite ve spor için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, sporun her saati için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. Bebekler, çocuklar, engelliler ve hayvanlar kesinlikle kapalı ve park halindeki araçlarda bırakılmamalıdır.

Araçların iç sıcaklıkları, klima olsa bile park edildikten hemen sonra yükselir. Aracınızı terk ettiğinizde, herkesin indiğinden emin olmanız gerekir. Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır. Güneşe maruz kalan pencereler, perdeler vb. şemsiyelerle gölgelendirilmelidir. Vücut ısınızın yükselmemesi için sık sık duş alın; bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve boyun soğuk su ile ıslatılmalı veya kurutulmalıdır. Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre (12-14 bardak) sıvı tüketilmelidir.

Güneş veya sıcak çarpması: Aşırı sıcağa maruz kaldıktan sonra vücut ısısını düzenleyen terleme mekanizmasının bozulması sonucu vücut ısısının düşürülememesi ile karakterize bir tablodur. Vücut ısısı 10-15 dakikada 40-41°C’yi geçebilir. Güneş veya sıcak çarpması, derhal tedavi edilmezse kalıcı hasara veya ölüme neden olabilir. Bilinç kaybından önce tedaviye başlanırsa iyileşme şansı oldukça yüksektir. Kişi serin ve hava akımı olan bir yere götürülmeli, dar kıyafetleri gevşetilmeli, soğuk su veya soğutma cihazları (fan, klima vb.) ile soğutulmaya çalışılmalıdır. Gerektiğinde hava yolları açılmalı ve suni teneffüs yapılmalıdır.

güneş yanığı: Cilde zarar vereceği için güneş yanıklarından kaçınılmalıdır. Güneş ışığına uzun süre maruz kalmaktan kaynaklanır. Cilt kırmızı, ağrılı ve aşırı derecede sıcaktır. Etkilenen kişide ateş, su toplaması ve şiddetli ağrı varsa veya 1 yaşından küçükse en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Yanıkları önlemek için güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınılmalı, güneş yanığı olan bölgeler soğuk su ile temizlenmeli ve etkilenen bölgelere nemlendirici tıbbi losyon sürülmelidir. Yağ, salça, yoğurt ve diş macunu vb. Maddeler sürülmemeli veya patlatılmamalıdır. Yukarıdaki hususlara halkımız nezdinde azami dikkat ve özen gösterilmesi gerektiği kamuoyuna saygıyla duyurulur.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir