Yaz aylarında hemoroid şikayetleri artıyorPek çok kişinin utanarak doktora gitmekten çekindiği hemoroid hastalığının aslında kolayca tedavi edilebildiğini anlatan Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Onur Bora Aslan, özellikle havuzda ıslak mayo ile kalmanın ve Yazın gelmesiyle birlikte deniz mevsiminin başlamasıyla birlikte hemoroid rahatsızlıkları artar.

Normalde herkesin vardır

Sindirim sisteminin önde gelen sorunlarından biri olan ve halk arasında hemoroid olarak da adlandırılan hemoroidin ortaya çıkmasında beslenme ve günümüz hareketsiz yaşam tarzının etkili olduğunu belirten Dr. Aslan, insanların aslında hemoroid ile doğduğunu, ancak şişip büyüdükçe rahatsızlık verdiklerini kaydetti.

Dr Aslan, “Hemoroid, anüs ve alt rektumdaki (bağırsak çıkışındaki) kan damarlarının şişmesi olarak tanımlanır. Beslenme tarzı da hemoroide neden olabilir. Diyetimiz hayvansal besinlerden ziyade mevsim meyveleri ve sebzeleri ağırlıklı olmalı ve bol miktarda içerik içermelidir. Ayrıca fast food, fermente gıdalar ve turşu gibi asitli besinler bağırsak florasının dengesini bozdukları için bu konuda önermememiz gereken besinler arasındadır. hemoroid damarların genişlemesine neden olacağı için can sıkıcıdır.

kabızlıktan kurtulmak

Yaz aylarında içme suyu miktarının artırılması gerektiğine değinen Dr. Aslan, “İnsan vücudunun yaklaşık yüzde 60’ı sudan oluşuyor, bu nedenle normalde günde 2,5-3 litre su tüketilmesi gerekiyor.”

Islak mayoyla beklemeyin

İçinde bulunduğumuz yaz aylarında havuzdan veya denizden çıktıktan sonra uzun süre ıslak mayoyla kalmanın da hemoroidi tetikleyebileceğini kaydeden Aslan, “Böyle bir durum anal bölgenin ısısının hızlı değişmesine ve anal bölgenin ısısının hızlı değişmesine neden olur. hemoroidlerde dolaşımdaki kan akışı etkilenebilir ve şişlik ya da ağrı gelişebilir. Sorun yaşamamak için ıslak mayo vakit kaybetmeden kuru mayo ile değiştirilmelidir.

pazarlık edilebilir

Hemoroid tedavisi olduğunu anlatan Aslan, “Hastalığın tedavisi semptomların şiddetine göre doktor tarafından planlanır. Yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç kullanımı kullanılan yöntemler arasındadır. Ancak ilerlemiş hemoroid problemlerinde ameliyat da olağandır. Ancak bu yöntemlerle hastalık kolaylıkla tedavi edilse de rahatsızlığa neden olan durumlar düzeltilmezse hemoroidin tekrarlama olasılığı artacaktır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir