Uzmanlar öksürüğe karşı tavsiye etti: Bir kaşığı bile yetiyor!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Pınar Çakır, şunları söyledi: “Ebeveynler özellikle antibiyotik kullanımının gerekli olmadığı durumlarda öksürükle baş etmenin doğal yollarını arıyor. Bu noktada Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) tarafından önerilen yöntem olarak bir yaş üstü çocuklarda öksürük tedavisinde ham bal kullanılması önerilmektedir. Ham balın güvenli ve ekonomik bir öksürük tedavi yöntemi olarak öne çıkmasının yanı sıra öksürük semptomlarını iyileştirdiğine ve uyku kalitesine olumlu katkı sağladığına dair bilimsel çalışmalara dayanan veriler de mevcut. “Özellikle yatmadan önce tüketilen ham balın çocuklara ve ebeveynlere daha kaliteli uyku sağlayabileceği iddia edildi” dedi.

HAM BAL NEDİR?

Ham bal hakkında bilgi veren arı ürünleri uzmanı, gıda mühendisi Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı, Türkiye’nin arıcılık faaliyetleri açısından çok değerli bitki çeşitliliğine sahip olduğunu, 8.2 milyon kovanla dünyada bal üretiminde üçüncü sırada yer aldığını söyledi. Çam balının Muğla sayesinde dünyaya ihraç edildiğini belirten Samancı, şöyle konuştu: “İnsan hayatı ve beslenmesi açısından oldukça önemli olan ve aynı zamanda en çok sahtesi yapılan ham balın kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden biri de bal olup olmadığıdır. bal saf baldır veya değildir.Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği” 45 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda ısıl işleme tabi tutulmamış ve çapı 0,3 mm’yi aşan filtrelerden süzülmemiş ballara ham bal denir. Yüksek sıcaklıklarda ısıl işlem görmemiş ve polenlerini muhafaza edecek şekilde filtrelenmiş ham bal, vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengindir ve besin değeri taşır. “Doğal bir besindir” dedi.

İHA

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Tüyler ürperten görüntü!  Sokak köpekleri 22 koyunu telef ettiTüyler ürperten görüntü! Sokak köpekleri 22 koyunu telef etti
Operasyon MİT’ten 8 ilde “Mossad” operasyonu!
Eski eşe korku!  Sokak ortasında tüfekle vurduEski eşe korku! Sokak ortasında tüfekle vurdu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir