Tırnaklardaki değişime dikkat! Tehlikeli hastalığın ilk belirtisi

Tırnak değişiklikleri birçok hastalığın belirtisi olabilir. Uzmanlar vücuttaki değişimlerin izlenmesi ve gerekli testlerin yapılması konusunda uyarıda bulunuyor. Uzmanlara göre tırnaklardaki değişiklikler çok ciddi hastalıklara işaret edebilir. Hafızayı, düşünme yeteneğini ve sosyal becerileri etkileyen belirtiler olarak tanımlayabileceğimiz tırnaklardaki değişiklikler demansın ilk belirtileri arasında yer alıyor.

CİLT DEĞİŞİKLİKLERİNE DİKKAT

Şimdiye kadar yapılan birçok çalışma, bilişsel bozukluğun yanı sıra saç ve tırnaklarda da değişiklikler olabileceğini ortaya koydu. “Deri Lezyonları: Demans Sendromunun Tanısında Değerli Bir Belirteç” başlıklı bir rapor, Alzheimer hastalığında cilt lezyonlarının varlığı sorusunu gündeme getirdi. Raporun çalışması, belirli demans sendromu türleri ile ilişkili karakteristik cilt lezyonlarına dikkat çekiyor.

SAÇ VE TIRNAK DEĞİŞİMLERİ ÖNEMLİDİR

“Alzheimer hastalığında saç ve tırnaklarda lezyonlar meydana gelir ve derinin sempatik sudo-salgılama tepkisi bozulur” diyor. “Bu nedenle, demans sendromlarıyla ilişkili cilt belirtilerinin teşhis sürecinde değerli bir belirteç olarak hizmet edebileceği anlaşılıyor.” Rapora göre, Alzheimer’ın karakteristik cilt lezyonları genellikle kötü hijyenden kaynaklanıyor. Bununla birlikte, bazen, derinin veya mikozların kronik olarak alınmasını tanımlayan ekskoriasyon şikayetleri ortaya çıkabilir.

HASTALARIN YÜZDE 70’İNDE GÖRÜLÜYOR

Ekran Görüntüsü 2022-11-30 112155

Rapor, Alzheimer hastalarının %70’inin saç ve tırnaklarında değişiklik yaşadığını belirtiyor. Belirli cilt semptomlarına ek olarak, çalışma, Alzheimer hastalığında tırnak lezyonlarına özellikle dikkat çekiyor. “Çalışmalar, cıva konsantrasyonundaki azalma ile demansın süresi ve şiddeti arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor.

HASTALIĞIN İLK FAZINDA GÖRÜLÜYOR

Ekran Görüntüsü 11-30-2022 112059

“Tırnak plağındaki mikro besinlerin (kalsiyum, magnezyum, cıva, potasyum, çinko, brom, kobalt) konsantrasyonundaki değişiklikler hastalığın erken evrelerinde gözlenir.” Yazarlar, “Demansa genellikle ihmal edilen hijyen, bası yaraları, danışmanlık, mikoz, bakteriyel yaralar ve kaşıntıdan kaynaklanan cilt lezyonları eşlik eder.”

BELİRTİLERE DİKKAT

Ekran Görüntüsü 2022-11-30 112112

Ancak bazen ilacın yan etkisi olarak kaşıntı, ciltte renk değişikliği ve alerjik reaksiyonlar gibi deri lezyonları ortaya çıkar. Çeşitli demans sendromlarında dermatolojik yönler göz önüne alındığında, aşağıdakiler ayırt edilebilir:

  • İhmal edilen hijyenin neden olduğu cilt lezyonları
  • Kaşıntı
  • İyatrojenik yaralanmalar
  • Demansın eşlik ettiği bir sendromun parçası olan deri lezyonları
  • Vasküler kökenli demans ile ilişkili lezyonlar
  • Alzheimer hastalığında saç ve tırnak bozuklukları
  • Demansın tanısal göstergelerinin yeri olarak cilt.

KİMLER RİSK ALTINDA?

Ekran Görüntüsü 11-30-2022 112336

Yaş, bunama için önemli bir risk faktörüdür ve 85 yaş üstü hastaların %20-50’si etkilenir. Yüzüncü yaşlarında, etkilenen nüfusun oranı %60’a kadar çıkmaktadır. Her demans durumunun özelliklerini tanımak, hastanın yaşına bakılmaksızın zamanında tanıya yol açabilir. Bu nedenle, hafıza veya düşünme becerileri ile ilgili sorunlardan endişe duyan herkesin daha ileri testler için doktorlarıyla konuşması tavsiye edilir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kemikleri güçlendirir, eklem ve sırt ağrılarını giderir.Kemikleri güçlendirir, eklem ve sırt ağrılarını giderir.
Yazıklar olsun Gazi'ye!  Onun fedakarlığı...Yazıklar olsun Gazi’ye! Onun fedakarlığı…
Bayram dönüşü başladı: yollarda tıkanıklık varBayram dönüşü başladı: yollarda tıkanıklık var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir