Dünya, Türkiye’nin kararını bekliyor! O ülkeden de destek geldi

11 ve 12 Temmuz tarihlerinde Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta gerçekleştirilecek olan NATO zirvesine sayılı günler kala Macar yetkililerden dikkat çekici bir açıklama geldi. Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, İsveç’in NATO’ya katılması konusunda Türkiye ile birlikte hareket edeceklerini söyledi.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto düzenlediği basın toplantısında, İsveç’in NATO üyeliği konusunda Türkiye ile temas halinde olduğunu ve İsveç’in üyeliği konusunda Türkiye’nin tavrında bir değişiklik olması halinde Macaristan’ın süreci geciktirmeyeceğini söyledi.

“SÖZÜMÜZÜ TUTACAĞIZ”

Konuyla ilgili olarak Bakan Szijjarto, “Türkiye’nin tutumunda bir değişiklik olursa, Macaristan’ın NATO’ya katılım sürecinde hiçbir ülkeyi engellemeyeceğine dair sözümüzü kesinlikle yerine getireceğiz” dedi. dedi.

Macaristan Başbakanı Victor Orban’ın, Temmuz ayında Perşembe günü ara verecek olan parlamentonun son haftasında İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin oylamayı gündemine almadığı açıklandı.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO’YA KATILIM SÜRECİ

Geçen yıl Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından İsveç ve Finlandiya NATO üyeliği için başvurma konusunda anlaştılar ve Finlandiya’nın üyelik süreci geçtiğimiz Nisan ayında tamamlandı. Macaristan ve Türkiye henüz İsveç’in NATO üyeliğini onaylamadı. (İHA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İsrail askerleri hastaneye ateş açtı!  Yaralılar varİsrail askerleri hastaneye ateş açtı! Yaralılar var
Fransa'da belediye başkanının kabus gecesi...Fransa’da belediye başkanının kabus gecesi…
Günlerdir devam ediyordu!  Ses kaydı ortaya çıktıGünlerdir devam ediyordu! Ses kaydı ortaya çıktı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir