Stoltenberg: İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım sürecinin onaylanacağına inanıyorum

Stoltenberg: İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecini onaylayacağını düşünüyorum

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreçlerinin Türkiye’nin onayıyla tamamlanacağına inandığını söyledi.

Stoltenberg, NATO ve AB işbirliğine ilişkin ortak bildirgenin imza töreninin ardından Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile ortak basın toplantısı düzenledi.

İsveç’in Türkiye’nin tüm taleplerini karşılayamayacağı yönündeki açıklamasına ilişkin görüşü sorulan Stoltenberg, “İsveç ve Finlandiya’nın katılım protokollerinin tamamlanacağına ve tüm NATO üyelerinin kendi ülkelerindeki üyelik protokollerini onaylayacağına inanıyorum. Bu Türkiye için de geçerli.” dedi.

Stoltenberg, iki ülkenin NATO’ya katılım sürecinin ittifakın modern tarihinin en hızlı süreci olduğunu vurgulayarak, İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye ile Madrid NATO zirvesinde imzalanan terörle mücadelede işbirliği ve tasfiye konulu üçlü muhtıra konusunda mutabakata vardıklarını hatırlattı. silah satışlarına getirilen kısıtlamalar

“Bunlar da yerine getiriliyor. Artan bilgi ve istihbarat paylaşımı için kalıcı bir mekanizma oluşturdular ve terör tehditlerine karşı daha yakın çalışıyorlar. Türkiye’nin meşru güvenlik kaygıları var. Hiçbir NATO müttefiki terörden Türkiye kadar zarar görmedi. Bu nedenle NATO müttefikleri ile İsveç ve Finlandiya’nın bu konuda daha fazla çalışmasını memnuniyetle karşılıyoruz.”

Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın henüz NATO üyesi olmasalar da üyelik başvurusunda bulunmadan öncekinden çok farklı bir yerde olduklarını da söyledi.

ABD’nin de aralarında bulunduğu bazı NATO ülkelerinin Finlandiya ve İsveç’e güvenlik garantisi verdiğini ve NATO’nun bölgedeki varlığını artırdığını hatırlatan Stoltenberg, artık iki ülkeden yetkililerin NATO’nun birçok düzeydeki toplantı ve faaliyetlerine katıldığını kaydetti. .

Stoltenberg: “Türkiye ve Macaristan’daki katılım protokollerinin ilgili parlamentoların onayı ile tamamlanmasının önemini görüyorum. Bunun gerçekleşeceğine inanıyorum”. dedi.

NATO ve AB ortak tehditlere karşı işbirliği bildirisi imzaladı

Bu arada NATO ile AB arasında Rusya ve Çin’e karşı işbirliğini artırmak, Ukrayna’ya desteğin sürdürülmesi ve iki taraf arasındaki iş birliğinin bir sonraki aşamaya taşınması amacıyla ortak bildiri imzalandı.

Ortak bildiri, NATO karargahında düzenlenen törenle NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel tarafından imzalandı.

Daha önce 2016 ve 2018 yıllarında imzalanan beyannameler temel alınarak hazırlanan yeni metinde, NATO-AB işbirliğinin ortak değerlere dayandığı, bugün Avrupa-Atlantik bölgesinin son yılların en büyük tehdidiyle karşı karşıya olduğu ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı uluslararası hukukun ihlalidir.

“Rusya’nın savaşı, Avrupa’da ve dünyada güvenlik ve istikrarı baltalıyor.” Rusya’nın saldırganlığı en sert şekilde kınandı.

NATO ve AB, Ukrayna’ya desteğin sürdüğünü ve süreceğini vurgulayarak Rus yönetimini Ukrayna’daki askerlerini derhal geri çekmeye çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir