NATO bildirgesi: Rusya, Avrupa-Atlantik bölgesine doğrudan tehdit

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen NATO zirvesinin ardından yayınlanan açıklamada Rusya ile ilişkiler, terörle mücadele ve Ukrayna’nın NATO’ya katılımı konularına yer verildi.

NATO üye ülkelerinin liderleri, Ukrayna’nın askeri ittifakın gelecekteki bir üyesi olabileceğini belirtmelerine karşın, Kiev’e hızlı bir katılım daveti teklif etmeyi reddettiler.

Liderler, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen NATO liderler zirvesinde ortak bildiri yayınladı.

Ukrayna’nın kendi güvenlik düzenlemelerini seçme hakkına tam destek verildiğine değinilen açıklamada, “Ukrayna’nın geleceği NATO’dadır” denildi. Bir açıklama sağlandı, ancak duruşma için herhangi bir zaman çizelgesi sağlanmadı.

Benzer şekilde Ukrayna’nın karşılaması gereken şartlara da yer verilmeyen açıklamada, “Müttefikler kabul ettiğinde ve şartlar yerine geldiğinde Ukrayna’yı ittifaka katılmaya davet edeceğiz” denildi.

NATO’dan yapılan açıklamada, “Uluslarını, topraklarını ve ortak değerlerini kahramanca savunan Ukrayna hükümeti ve halkıyla sarsılmaz dayanışmamızı yeniden teyit ediyoruz.” Yaptığı açıklamada Kiev’e diplomatik destek verildi.

İttifak ve müttefikleri için Ukrayna’nın güvenliğinin önemini vurgulayan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ukrayna’nın NATO’ya daha fazla entegrasyonunu desteklemek için genişletilmiş bir destek paketi üzerinde anlaştık. Ukrayna’nın siyasi diyalogunu, angajmanını, işbirliğini ve Avrupa-Atlantik üyelik hedeflerini NATO’ya, müttefiklerine ve Ukrayna’nın eşit üye olarak yer aldığı yeni bir ortağa ilerletmek için. Biz organı olan NATO-Ukrayna Konseyi’ni kurmayı kabul etti.

“Rusya, Avrupa-Atlantik bölgesinde barış ve istikrar için doğrudan bir tehdittir”

Açıklamada, “Rusya Federasyonu, müttefiklerin güvenliği ile Avrupa-Atlantik bölgesindeki barış ve istikrara yönelik en önemli ve doğrudan tehdittir.” cümle eklenmiştir.

NATO’nun bildirisinde, Montrö Boğazlar Sözleşmesi aracılığıyla Karadeniz’de emniyet, güvenlik, istikrar ve seyrüsefer özgürlüğünü sağlamayı amaçlayan bölgesel çabalara verilen desteğin altı çizildi.

Açıklamada, Karadeniz’deki gelişmelerin takip edileceği ve duruma ilişkin farkındalığın artırılacağı vurgulandı.

NATO-Rusya ilişkilerine ilişkin değerlendirmelerin de yer aldığı açıklamada, riski en aza indirmek, gerilimi azaltmak ve şeffaflığı artırmak amacıyla Moskova ile iletişim kanallarının açık tutulacağı bildirildi.

“Çin’in zorlayıcı politikaları NATO çıkarlarına meydan okuyor”

AA’nın haberine göre Vilnius’ta düzenlenen NATO zirvesinin ardından yayınlanan bildiride Çin’e yönelik değerlendirmelerde bulunuldu.

Çin’in iddialı ve zorlayıcı politikalarının NATO’nun çıkarlarına, güvenliğine ve değerlerine meydan okuduğu iddia edildi.

“Çin ile karşılıklı şeffaflık dahil olmak üzere yapıcı çalışmalara açık olmaya devam edeceğiz” sözlerinin yer aldığı açıklamada, Çin’e üç paragraf halinde yer verildi.

Rusya ile Çin arasında derinleşen stratejik ortaklığa dikkat çekilen açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olan Çin’den Rusya’nın savaşını kınaması, Çin’den de Rusya’ya silahlı destek vermemesi istendi.

Bildiride, “Her ülkenin kendi güvenlik düzenlemelerini seçme hakkı vardır” denildi. ifadesi yer aldı.

NATO açıklaması: Terörle mücadele kararlılık ve dayanışma ile devam edecek

Terörle mücadelenin kararlılık, kararlılık ve dayanışma ile devam edeceği vurgulanarak, bu kapsamda diğer ülkelerle ilişki kurmaya ve diğer uluslararası aktörlerle yakınlaşmaya devam edecekleri kaydedildi.

Terörü koşulsuz reddeden ve en güçlü şekilde kınayan açıklamada, terörün her türlü biçimi ve tezahürü ile mücadelenin ortak savunma için esas olduğunun altı çizildi.

Müttefiklerin 2014 yılında Galler’de yaptıkları zirveden bu yana savunma harcamalarını artırdıklarına dikkat çekilerek, en büyük güvenlik endişelerinin Soğuk Savaş’tan bu yana yaşandığının altı çizildi.

Bildiride, “Teknolojik üstünlüğümüzü sürdürmeli ve yenilikçi teknolojilerin entegrasyonu yoluyla güçlerimizi ve yeteneklerimizi modernize etmeye ve yeniden düzenlemeye devam etmeliyiz.” değerlendirme yapıldı.

“Müttefik egemenliğine bir saldırı olasılığını göz ardı edemeyiz”

“Müttefiklerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik bir saldırı olasılığını göz ardı edemeyiz.” denilen açıklamada, kökten değişen güvenlik ortamına yanıt olarak NATO’nun toplu savunmasının her yönden gelen tüm tehditlere karşı güçlendirildiği ifade edildi.

Açıklamada, “NATO, nükleer caydırıcılık misyonunun güvenilirliğini, etkinliğini, emniyetini ve güvenliğini sağlamak için gerekli tüm adımları atacaktır” denildi. ifadeler kullanıldı

Açıklamada, nükleer kabiliyetin modernizasyonunun bu kapsamda sürdürüleceği ve nükleer kuvvetlerin esnekliğini ve uyum sağlama kabiliyetini artırmak için planların güncellenmeye devam edileceği vurgulandı.

NATO Balistik Füze Savunmasının (NATO BMD) aslında tamamen savunma amaçlı olduğu vurgulanan açıklamada, bu programın Romanya, Türkiye, İspanya, Polonya ve ABD gibi ülkelerin gönüllü katkılarıyla yürütüldüğü kaydedildi.

Bildiri, ittifakın nükleerden arındırılmış bir dünya hedefinin altını çizerek, “İran’ın asla nükleer silah geliştirmeme kararlılığını” yeniden teyit etti.

Ayrıca, Vilnius’ta düzenlenen NATO zirvesinin bildirgesinde, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson arasında varılan anlaşmanın memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir