Son dakika: Pentagon duyurdu: Kızıldeniz’de ABD savaş gemisi ile çok sayıda ticari gemiye saldırı

Son dakika haber: Kızıldeniz’de ABD Donanması destroyeri USS Carney ve çok sayıda ticari gemiye saldırı düzenlendi. Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, Kızıldeniz’deki saldırıların İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarıyla bağlantılı olabileceği belirtildi.

Açıklamada, “Kızıldeniz’deki USS Carney (muhrip) ve ticari gemilere yönelik saldırı raporlarının farkındayız ve bilgi geldikçe paylaşacağız” denildi. ifadelerine yer verildi. Açıklamada, söz konusu saldırıları kimin gerçekleştirdiği konusunda herhangi bir bilgi verilmedi.

İngiliz deniz güvenlik şirketi Ambrey, adı açıklanmayan Bahama bandıralı ticari bir geminin Yemen’in batı kıyısı açıklarında seyrederken “roketle vurulduğunu” bildirerek, “Gemi korsanlık/füze saldırısıyla ilgili yardım çağrısında bulunuyordu” dedi. Ambrey, saldırı alanına yakın uluslararası bir deniz birliğinin geminin bulunduğu yere doğru ilerlediğini kaydetti.

Husiler İsrail gemilerini hedef aldılar

Deniz güvenlik kaynakları, Kızıldeniz’de seyreden bir kuru yük gemisine en az iki insansız hava aracıyla saldırı düzenlendiğini duyurdu. İngiliz Kraliyet Donanması tarafından yönetilen Birleşik Krallık Deniz Ticaret Operasyonları (UKMTO), daha önce Kızıldeniz’de şüpheli bir insansız hava aracı saldırısı ve patlama olduğunu bildirmişti ancak ayrıntı vermemişti.

Öte yandan İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yanıt olarak Yemen’deki Husiler, Kızıldeniz’deki İsrail gemilerini daha önce de birçok kez hedef almıştı. (AA-IHA)

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
50 metrelik direğe tırmanıp intihar etti50 metrelik direğe tırmanıp intihar etti
Kayınpeder dehşeti!  Kurşun yağdıKayınpeder dehşeti! Kurşun yağdı
FSM'de korku dolu anlar!  Alevler içinde yandıFSM’de korku dolu anlar! Alevler içinde yandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir