Küresel piyasalarda gözler, tarım dışı istihdam verilerine çevrildi

Fed’in aşırı şahin tedbirlerinin varlık fiyatları üzerindeki etkisi hissedilmeye devam ederken, bankanın kısıtlayıcı tedbirlerinin de sona erdiği kesin.

Fed Başkanı Jerome Powell Cuma günü yaptığı açıklamada, atılan güçlü adımların gösterge faiz oranını oldukça dar bir bölgeye getirdiğini söyledi. Ancak Powell, gerekirse faiz artırımına devam edilebileceği uyarısında bulunarak, yetersiz ve aşırı sıkılaştırma risklerinin giderek azaldığını söyledi.

Fed yetkilileri açıklamalarını sürdürürken, Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, enflasyonun istenilen düzeyde düştüğünü vurgulayarak, enflasyonun %2’ye yaklaşmaması halinde işsizlik oranı artsa bile sıkılaştırmanın durmayacağını vurguladı.

PİYASADA BEKLENTİLERİN ALTINDA OLDU

Makroekonomik verilere göre, ABD’de Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Kasım ayında 46,7 ile piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Bu gelişmelerle birlikte para piyasalarında Fed’in önümüzdeki iki toplantıda referans faiz oranını sabit tutacağı kesin olarak değerlendirilirken, Mart ayından itibaren faiz indirimine başlama ihtimali de %60 olarak görülüyor.

Analistler, Fed’in enflasyonla mücadele kapsamında temkinli davranarak faiz indirimlerini erteleme ihtimalinin güçlü olduğunu hatırlatarak, ilk faiz indiriminin bu toplantıda yapılmasının kesin olduğunu söyledi. Haziran toplantısına ertelendi.

Fed’in geleceğe yönelik politikalarına ilişkin belirsizliklerin azalması ve politika yapıcıların kademeli olarak uzlaşmacı tavır sergilemesi, ons altının fiyatını tarihi yüksek seviyelerine taşıdı.

ALTININ ONS BAŞINA FİYATI REKOR SEVİYEDE

Ons altının fiyatı haftanın ilk işlem gününde 2.145 dolar gibi rekor bir seviyeye ulaştıktan sonra şu anda önceki kapanışa göre %0.9 artışla 2.90 dolar seviyesinde bulunuyor.

Brent petrolünün varil fiyatı düşüş eğilimini yeni haftanın ilk işlem gününde de sürdürürken, analistler, petrol fiyatlarındaki düşüşün piyasalarda kafa karışıklığına yol açtığını, OPEC+ ülkelerinin geçen hafta aldığı ilave arz kısıntı kararının “olacağını” ifade etti. gönüllü”.

Analistler, küresel talebin yavaşlayacağına dair endişelerin de petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturduğunu, Brent petrolünün varil fiyatının ise bir önceki kapanışa göre %0,1 düşüşle 78,3 dolar seviyesinde olduğunu belirtiyor.

Ortadoğu’daki gelişmeler yatırımcıların ilgi odağı olmayı sürdürürken, Amerikan kuvvetleri Kızıldeniz’de ticari gemilere düzenlenen saldırılarda 3 İHA’yı düşürdüğünü açıkladı.

Cuma günü New York Borsası’nda Dow Jones endeksi yüzde 0,82, S&P 500 endeksi yüzde 0,59 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,55 arttı.

Avrupa yakasından geçen hafta açıklanan enflasyon verileri varlık fiyatlarını olumlu etkilese de bölgedeki ekonomik aktiviteye ilişkin endişeler güçlü kalmayı sürdürüyor.

Euro Bölgesi imalat sanayi satın alma endeksi (PMI) verileri yaklaşık 17 aydır 50 seviyesinin altında seyrediyor.

Analistler, söz konusu durgunluğa rağmen enflasyonun hala beklenen seviyenin oldukça üzerinde olduğunu kaydederek, bu durumun Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politika kapsamını daralttığını söyledi.

Cuma günü Almanya’da DAX 40 endeksi %1,12, İtalya’da MIB 30 endeksi %0,64, Fransa’da CAC 40 endeksi %0,48 ve Birleşik Krallık’ta FTSE 100 %1,01 arttı. Avrupa’da endeks vadeli kontratları yeni güne olumsuz bir trendle başladı.

SATIŞ BASKI BOŞALTIYOR

Asya borsaları haftaya karışık bir performansla başlarken, Çin emlak sektöründeki olumlu gelişmeler satış baskısını azaltıyor.

Ülkenin en büyük emlak şirketlerinden biri olan Evergrande’nin borçlarının bir kısmı konusunda alacaklılarla anlaşmaya vardığını açıklamasının ardından Evergrande hisseleri Hong Kong borsasında yaklaşık %10 değer kazandı.

Japonya’da yen’in dolar karşısında güçlenmesi ihracatçı firmaların satışları üzerinde baskı oluştururken, analistler ülkede kar satışlarının etkisinin devam ettiğini hatırlattı.

Kapanışa doğru Japonya’nın Nikkei 225 endeksi %0,7, Çin’in Şangay Bileşik Endeksi %0,1, Hong Kong’un Hang Seng Endeksi %0,9 kayıpla seyrederken, Güney Kore’de Kospi endeksi %0,5 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir