Rapor: İngiltere’nin en üst düzey IRA ajanı kurtardığından daha fazla cana mal oldu

Kenova Operasyonu olarak bilinen soruşturma, İngiliz istihbaratına bilgi aktaran üst düzey IRA üyesi “Stakeknife”ın eylemlerini araştırdı.

REKLAM

Eski bir İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) ajanına yönelik yedi yıllık soruşturma, bir ara raporla sonuçlandı.

Raporda, memurun Kuzey İrlanda’da otuz yıldır devam eden çatışmalar sırasında kurtarılan hayattan daha fazla ölümden sorumlu olduğu iddia ediliyor.

Kenova Operasyonu olarak bilinen soruşturma, İngiliz istihbaratına bilgi aktaran üst düzey IRA üyesi “Stakeknife”ın eylemlerini araştırdı.

Eski istihbarat görevlileri Stataknife’ı Britanya’nın IRA içindeki en merkezi köstebeği olarak tanımlıyor.

Staknife’a, İngiliz Ordusu istihbarat memurları tarafından, yasadışı grubun iç güvenlik sorumlusu kimliğini korumak için IRA’daki meslektaşlarını sorgulamak, işkence yapmak ve öldürmek üzere yetki verildiği iddia ediliyor.

Eylemlerinin sayısız hayat kurtardığı iddia edildi, ancak soruşturmayı yürüten polis memuru Jon Boutcher bunun “mantıksız” olduğunu söyledi.

Bedfordshire’ın eski emniyet müdürü Boutcher, “Bunun kurtarılanlardan daha fazla ölüme yol açmış olabileceğini düşünüyorum” dedi.

Bıçaklı Kim mi?

İngiliz medyası Staeknife’ın kimliğinin 2003 yılında Belfast IRA emektarı Freddie Scappaticci olduğunu ortaya çıkarmıştı, ancak Scappaticci geçen yılki ölümüne kadar iddiaları yalanlamıştı.

Kenova Operasyonu tarafından yayınlanan rapor Scappaticci’nin Stakeknife olduğunu doğrulamadı.

26 yıl önce yaşanan ve Hayırlı Cuma Anlaşması ile sonuçlanan şiddet olaylarında 3.600 kişi ölmüş, 50.000 civarında kişi de yaralanmıştı.

Yedi yıl süren ve yaklaşık 40 milyon sterline mal olan Kenova Operasyonu, savaş sırasında İngiliz güvenlik güçlerine bilgi aktardığından şüphelenilen kişileri sorgulamak, işkence etmek ve öldürmekle sorumlu olan kötü şöhretli IRA ekibiyle bağlantılı bir dizi cinayet ve adam kaçırma olayını araştırdı. anlaşmazlık.

Raporda, Stataknife’ın kurtardığı hayat sayısının yüzlerce sayıyla ifade edilemeyeceği ve istihbaratının “‘sayısız’ veya ‘yüzlerce’ hayat kurtardığı yönündeki iddiaların abartılı olduğu” sonucuna varıldı.

Cinayet de dahil olmak üzere suçların işlenmesine izin verilen ancak polis memurlarının korunmasına yönelik çabaların ardından faili meçhul kalan vakaların olduğu iddia edildi.

“Üstlerini görmezden geldi”

Boutcher, “Stakeknife’ın üstlerini görmezden geldiği, görevi dışında hareket ettiği, yapmaması gereken şeyler yaptığı ve çok ciddi riskler aldığı durumlar şüphesiz vardı” dedi.

Rapor ayrıca İngiltere ve IRA’yı yaslı ailelerden özür dilemeye çağırıyor.

Rapordan doğrudan etkilenen 12 aileyi temsil eden bir avukat, İngiliz devleti ve IRA’nın vatandaşların öldürülmesinde “suç ortağı” olduğunu ve militan grubun devlete nüfuzuna ilişkin bir kamu soruşturmasına artık ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Avukat, “Kenova’nın araştırdığı davaların çoğunda Fred Scappaticci’nin adı bile geçmiyor. O tek Stekknife değildi” dedi. Dedi.

Kuzey İrlanda Bakanı Chris Heaton-Harris, Kenova Operasyonunun “uzun süredir cevap arayan birçok ailenin güvenini kazandığını” belirtti.

REKLAM

Olaylar sırasında IRA müttefiki Sinn Fein partisinin genel başkan yardımcısı olan Kuzey İrlanda Birinci Bakanı Michelle O’Neill, kurbanların ailelerinden özür diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir