Polonya: ‘Yolsuzluktan’ aranan iki siyasetçi cumhurbaşkanlığı sarayında tutuklandı

Görevini kötüye kullanmak ve Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın sarayına sığınmak suçlamasıyla aranan eski İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski ve yardımcısı Maciej Wasik tutuklandı.

REKLAM

Polonya polisi, Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın sarayına sığınan eski İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski ve yardımcısı Maciej Wasik’i tutukladı.

Görevi kötüye kullanmak ve “yolsuzluğa teşvik” suçlarından hüküm giymiş kişilerin tutuklanması, yeni ve eski hükümetler arasındaki gerilimi artırdı.

Duda, iktidar partisinin hakkında tutuklama kararı bulunan eski üyelerini başkanlık sarayında karşıladı.

Varşova polisi, Başkanlıktaki tutuklamanın “mahkeme kararına uygun olarak” gerçekleştirildiğini kaydetti.

Kaminski, “Saklanmıyoruz. Artık şeytan kaybedene kadar Polonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın yanındayız” dedi. dedi.

Wasik ve Kaminski, 2007 yılında görevdeyken yaptıkları eylemler nedeniyle yetkiyi kötüye kullanmaktan suçlu bulunmuştu.

Tusk, tutuklamaların yetkililerin hesap verebilir hale geldiğinin bir işareti olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Radek Sikorski, “Bu, gelecek nesil politikacılara bir uyarı olsun” dedi.

Duda ve Tusk arasında gerginlik

Ülkeyi sekiz yıl boyunca yöneten muhafazakar Hukuk ve Adalet (PiS) partisi Ekim ayında yapılan genel seçimleri kaybetti ve iktidarı Donald Tusk’a devretti.

PiS partisiyle yakın bağları olan Duda, Tusk’ın gündemine karşı çıkacağını açıkça belirtiyor. Duda’nın ikinci ve son dönemi 2025’in ortalarına kadar sürecek.

Polonya’da demokratik normları yeniden tesis etme sözü veren Tusk, cumhurbaşkanını seçim yenilgisinden sonra kaos ve istikrarsızlık yaratmaya yönelik PiS eylemlerine eşlik etmekle suçladı.

Başkan Duda’nın aranan kişilere sığınma hakkı vererek adaleti engellediğini iddia eden Başbakan Tusk, “Başkanın siyasi arkadaşlarının kendisini nasıl aldattığının farkında olmasını istiyorum.”

Duda 2015 yılında iki siyasetçiyi affetmiş olsa da hukuk uzmanları bu tür afların tüm temyiz süreçlerinin tamamlandığı davalar için geçerli olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir