ABD’nin San Francisco kentinde Gazze’de ateşkes çağrısı yapan karar tasarısı kabul edildi

San Francisco Denetleme Kurulu, İsrail’in Gazze işgaline karşı ateşkes çağrısında bulunan kararı 8’e 3 oyla onayladı.

Tasarıda, Gazze’de “sürdürülebilir” bir ateşkes çağrısının yanı sıra, “Yahudi karşıtı, Filistin karşıtı ve İslam karşıtı (İslamofobi) açıklama ve saldırılar” da kınanıyor.

Bölgeye insani yardımın ulaşması ve mahkumların serbest bırakılması çağrısının da yer aldığı karar tasarısı ile Amerika Başkanı Joe Biden’ın hükümetine de ateşkes çağrısında bulunuldu.


Gazze’de ateşkes çağrısı yapan karar tasarıları Amerikan şehirlerinde kabul edildi

16 Kasım 2023’te Wilmington, Kuzey Carolina Şehir Meclisi, Gazze’de acil ve kalıcı ateşkes çağrısında bulunan bir kararı kabul etti.

20 Kasım’da Georgia eyaletindeki Atlanta Şehir Meclisi, Gazze’de kalıcı ateşkes çağrısında bulunan ve sivillere yönelik toplu cezalandırma ve şiddetin uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurgulayan kararı kabul etti.

Kalıcı ateşkes ve İsrail’in “yasadışı yerleşim faaliyetlerine” son verilmesi çağrısında bulunan karar tasarısı, 20 Kasım’da Ohio’daki Akron Kent Konseyi’nde oybirliğiyle kabul edildi.

23 Kasım’da Michigan Temsilciler Meclisi ve Senato’nun 25 üyesi ABD Başkanı Joe Biden’a bir mektup göndererek Gazze’de “kalıcı ateşkes sağlanması” talebinde bulundu.

28 Kasım’da Kaliforniya Oakland belediye meclisi, Gazze’de kalıcı ateşkes çağrısında bulunan bir kararı kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir