Polonya, AB’nin mültecilerin yeniden yerleştirilmesi planını veto etmekle tehdit etti

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Avrupa Birliği’nin mültecileri yerleştirme planını veto edeceğini söyledi.

Varşova yönetimi, Avrupa Birliği’nin ülkeleri mültecileri kabul etmeye zorlama planlarını veto edeceğini duyurdu.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, “Avrupa’ya yönelik saldırı devam ediyor. Avrupa’nın sınırları güvenli değil. Kıtamızda yaşayanların güvenliği tehlikede” dedi.

Morawiecki, AB liderlerine “güvenli sınırlar için bir plan” önereceğini belirterek, “Göçmenlerin zorla yer değiştirmesine hayır, tek tek devletlerin veto hakkının ihlaline ‘hayır’, sınır ihlaline ‘hayır’ dedi. Devletlerin kendileri karar vermesi ilkesi, Brüksel’in devletlere dayattığı yaptırımlara hayır dedi.

AB, bu ayın başlarında Avrupa’ya izinsiz giren göçmenlerin sorumluluğunu paylaşma planı üzerinde anlaşmaya vardı. Anlaşma, çoğu göçmenin onları işlemek ve yeniden yerleştirmek için geldiği ülkelerin yükümlülüğünü, diğer üyelerin mültecilere barınak veya mali destek sağlama yükümlülüğü ile dengeledi. Göçmenleri kabul etmeyi reddeden ülkeler bunun yerine kişi başı 20.000 avro ödeyebilir.

Anlaşma, yaklaşık üçte iki nitelikli çoğunluk tarafından onaylandı. Sadece Polonya ve Macaristan aleyhte oy kullandı.

Çek Cumhuriyeti ile birlikte Varşova ve Budapeşte’deki yetkililer, bir milyondan fazla göçmenin Avrupa’ya giriş yaptığı 2015 yılında AB’nin koyduğu ‘göçmen kotalarını’ kabul etmedi. AB’nin en yüksek mahkemesi de 2020’de bu ülkelerin blok yasalarına uymadığına karar verdi.

AB saldırıları ikiye katlandı

AB’nin sınır ve sahil güvenlik kurumu Frontex, Ocak ve Mayıs ayları arasında 50.300’den fazla kişinin sınırları geçerek AB üye ülkelerine geçmeye çalıştığını duyurdu. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre iki kattan fazla. Bu, 2017’den beri en yüksek rakam.

AB dönem başkanlığını yürüten İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, yalnızca kalma hakkına sahip olanların geçişine izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Kristersson, “İzinsiz insanların Avrupa’da ve diğer ülkelerde kolayca seyahat edip kabul edilemez koşullarda yaşayabildiği bir durumu sürdüremeyiz. Bu şu anda Avrupa’daki yaygın görüşlerden biri. Bu konuda bir şeyler yapmalıyız.”

AP’nin AB zirvesinde benimsemeyi planladığı bir bildiride liderler, “göçmen akışını daha iyi yönetmek için insan kaçakçıları ve kaçakçılık ağlarının iş modelini kırmaya ve düzensiz göçün temel nedenlerini ele almaya kararlı olduklarını” söylüyorlar.

Macaristan ve Polonya’nın karşı çıktığı anlaşmanın Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir