Paşinyan’dan tansiyonu yükseltecek sözler: Azerbaycan ile yeni bir savaş çok muhtemel

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, “Barış anlaşması imzalanmadıkça ve bu anlaşma iki ülke parlamentoları tarafından onaylanmadıkça, elbette Azerbaycan ile yeni bir savaşın çıkması çok muhtemeldir.” dedi.

“BATI VE RUSYA birbirini suçluyor”

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada Azerbaycan ile yeni bir savaş çıkma ihtimalini değerlendiren Paşinyan, “Barış anlaşması imzalanmadıkça ve bu anlaşma iki ülke parlamentolarında onaylanmadıkça yeni bir savaşın çıkma ihtimali çok açık.”

Hem Batı’nın hem de Rusya’nın birbirini suçladığını öne süren Paşinyan, “Batı’da bazı çevrelerin mantığına göre Rusya, yükümlülüklerini yerine getirmediği için beklentilerimizin tamamını karşılamıyor. Aynı şekilde Rusya da Batı için aynı şeyi söylüyor.”

AZERBAYCAN BARIŞ ANLAŞMASINA İLK ADIMI ATTI

İkinci Karabağ Savaşı’nın ardından Avrupa Birliği (AB), ABD ve Rusya, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki anlaşmazlığın çözümü için arabuluculuk yapıyor. Azerbaycan, iki ülke arasında barış anlaşması hazırlama yolunda ilk adımı attı ve Ermenistan’a beş maddelik bir barış teklifinde bulundu. Ermenistan bu teklifleri kabul etmesine rağmen barış görüşmelerine hazır olduğunu ilan etti. Ancak müzakerelerden henüz bir sonuç çıkmadı. Azerbaycan’ın Karabağ’ı Ermenistan’a bağlayan Laçin Koridoru’nu güvenlik gerekçesiyle geçici olarak kapatmasının ardından iki ülke arasındaki gerilim tırmandı.

AZERBAYCAN 5 MADDE ÖNERİSİ

Azerbaycan’ın Ermenistan’a önerdiği 5 maddelik barış anlaşması, devletlerin birbirinin egemenliğini, toprak bütünlüğünü, uluslararası sınırların dokunulmazlığını ve siyasi bağımsızlığını tanıması içindir; Devletlerin birbirlerine karşı toprak iddialarının olmadığına ve gelecekte bu tür iddialarda bulunmamak için yasal yükümlülükleri olduğuna dair karşılıklı teyit; karşılıklı güvenliği tehdit etmekten, siyasi bağımsızlığa ve toprak bütünlüğüne yönelik tehditlerden, güç kullanımından ve Birleşmiş Milletler Şartı’nın amaçlarıyla bağdaşmayan diğer durumlardan kaçınmak; sınırların belirlenmesi ve diplomatik ilişkilerin kurulması; Ulaşım ve iletişim hatlarının açılmasını, ilgili diğer iletişim ağlarının oluşturulmasını ve ilgi alanlarında işbirliğini içerir. (İHA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İş görüşmesine gitti, hayatı bir anda kabusa döndü!  Uzmanlar uyardı yapmayınİş görüşmesine gitti, hayatı bir anda kabusa döndü! Uzmanlar uyardı yapmayın
O büyükelçiler açıklandı!  İşte Mısır'a verilen isim...O büyükelçiler açıklandı! İşte Mısır’a verilen isim…
Çeşme'de orman yangını!  1 kişi tutuklandıÇeşme’de orman yangını! 1 kişi tutuklandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir