NATO: Polonya’ya düşen füze Ukrayna’dan ateşlenmiş olabilir

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, iki kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Polonya’ya düşen füzenin ittifaka yönelik kasıtlı bir saldırı olmadığını ve füzenin Ukrayna hava savunma sistemine ait olabileceğini kaydetti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, iki kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Polonya’ya düşen füzenin ittifaka yönelik kasıtlı bir saldırı olmadığını ve füzenin Ukrayna hava savunma sistemine ait olabileceğini kaydetti. Stoltenberg, Ukrayna’nın kendini savunduğunu belirterek, olaydan Rusya’yı sorumlu tuttuklarını kaydetti.  

REKLAM

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Polonya’ya düşen füze sonrası yapılan acil toplantının ardından açıklama yaptı. 

Stoltenberg, dünkü olayın Rusya’nın Ukrayna’da birçok yere geniş bir füze saldırı dalgası başlatmasından sonra meydana geldiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Bunun kasıtlı bir saldırı olduğuna dair bir gösterge bulunmuyor. Rusya’nın NATO’ya karşı saldırgan askeri eylemler içinde olduğuna dair gösterge de yok. İlk analizimiz olayın Ukrayna’dan Rusya’nın seyir füzesi saldırısına karşı ateşlenen Ukrayna hava savunma sistemine ait bir füzeden kaynaklandığını gösteriyor. Ama şunu açıkça söylemeliyim; bu, Ukrayna’nın hatası değil. Nihai sorumluluk, Ukrayna’ya karşı yasadışı savaş sürdüren Rusya’ya ait”

Rusya ile temasa dair bilgi vermedi

Rusya ile NATO arasında dün gece bir temas veya iletişim olup olmadığı sorusu üzerine Stoltenberg, iki taraf arasında iletişim imkanları bulunduğunu ancak son 24 saat içinde ne tür temas olduğu hakkında bilgi veremeyeceğini aktardı.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrej Duda ve ABD Başkanı Joe Biden ile dün gece görüşmeler yaptığını aktaran Stoltenberg, NATO’nun teyakkuzda olmaya devam edeceğini belirtti.

Bölgede bir Rus füzesi tespit edilip edilmediği sorulan Stoltenberg, soruşturmanın devam ettiğini, detaylı bilgi veremeyeceğini söyledi.

Stoltenberg, NATO’nun birlik içinde olduğunu, Ukrayna’ya desteğin devam edeceğini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir