Dışişleri Bakanlığı’ndan BM Barış Gücü’ne Kıbrıs’ta müdahale nedeniyle kınama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, KKTC makamlarına destek verdi ve BM barış gücünü uygulama nedeniyle kınadı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Pile-Yiğitler yolu inşa çalışmasına Birleşmiş Milletler Barış Gücü (BMBG) askerlerince ‘gerçekleştirilen fiziki müdahaleyi’ kınadı. 

REKLAM

Pile köyünde başlayan yol inşaatını BM barış gücü ile KKTC arasında gerilime neden oldu. Tampon bölgede ‘izinsiz inşaat faaliyetlerine’ karşı Kıbrıslı Türk yetkilileri uyaran BM misyonu, “Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü, bu sabah Kıbrıs Türk tarafının personeli tarafından BM barış gücü askerlerine yönelik saldırıları ve BM araçlarına verilen zararı kınamaktadır” açıklamasını yaptı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise bugün bir açıklama yaparak, KKTC makamlarına destek verdi ve BM barış gücünü uygulama nedeniyle kınadı. Açıklamada, “Birleşmiş Milletler Barış Gücü (BMBG) askerlerince, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) egemenlik alanındaki topraklarda inşa edilen Pile-Yiğitler yolunu engellemek amacıyla dün (18 Ağustos) gerçekleştirilen fiziki müdahaleyi kabul edilmez buluyor ve şiddetle kınıyoruz. KKTC Dışişleri Bakanlığı’nın konu hakkındaki açıklamasını ve KKTC makamlarının haklı tepkisini tümüyle destekliyoruz” denildi. 

Sergilenen tutumun Barış Gücü’nün Ada’da ortaya koymakla mükellef olduğu tarafsız duruşla bağdaşmadığı vurgulanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“BM Barış Gücü, bir yandan suhuletle başlayan yol yapım projesi bağlamında gerginliğin tırmanmasında büyük rol oynamış, diğer yandan sahada yaşanan hadiselerde kendini mağdur gibi takdim etmiştir. Esasen, BM Barış Gücü’nden beklenen, Ada’da yaşanan insani ihtiyaçların çözümüne katkı vermesidir. Buna rağmen BM’nin, yıllardır GKRY’nin Ara Bölge’deki oldu bittilerine göz yumarken, Kıbrıs Türklerinin haklı insani ihtiyaçlarının karşılanmasını engellemesi izah edilecek bir tutum değildir. Bu durum, BM’nin Ada’daki iki tarafa eşit yaklaşmak ve anlaşmazlıklara çözüm bulmak gibi temel görev ve işlevlerini yerine getirmediğini açıkça ortaya koymaktadır.

BM’nin ve BM Barış Gücü’nün, dün yaşanan olayların ardından, KKTC makamlarının ve halkının güvenini tamamıyla yitirmemek için önümüzdeki dönemde yoğun bir çaba sarfetmesi gerekmektedir. Garantör bir Devlet olarak, BM Barış Gücü’nü, Kıbrıs’ta yaklaşık 60 yıldır sürdürmekte olduğu göreve gölge düşürecek eylem ve söylemlerden kaçınmaya, Kıbrıs’taki iki tarafa eşit muamelede bulunmaya ve KKTC’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeye davet ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir