İsrailli esirlerin aileleri açlık grevine başlamayı planlıyor

İsrail gazetesi Yediot Ahronot’un haberine göre, Gazze’deki Mahkum Aileleri Koordinasyon Merkezi’nin medya direktörü Ronan Tzur, Netanyahu’nun Gazze’deki 100 mahkumun ailelerinin bir araya getirilmesi talebini reddettiğini söyledi.

Tutuklu ailelerinin “Netanyahu aralarındaki birliği bozmaya çalışıyor” dediğini kaydeden Tzur, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının tutukluları geri getirme çabalarıyla çeliştiğini vurguladı.

Tzur ayrıca tutuklu ailelerinin Netanyahu’yu süresiz açlık greviyle tehdit ettiklerini ve tutukluların serbest bırakılması için savaş kabinesi ile toplantı yapması için kendisine bu akşama kadar süre verdiklerini söyledi.


İsrail ordusu “yanlışlıkla” 3 mahkumu öldürdüğünü açıkladı

İsrail ordusundan dün yapılan yazılı açıklamada, “İsrail ordu güçleri Şucaiye’de çıkan çatışmalarda yanlışlıkla 3 İsrailli rehineyi tehdit olarak tanımladı. Bunun sonucunda askerler onlara ateş açtı ve rehineler öldürüldü.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, kazanın meydana geldiği bölgede yapılan arama ve kontrollerde “ölülerin kimliğine ilişkin şüphelerin ortaya çıktığı”, daha sonra cesetlerin incelenmek üzere İsrail’e gönderildiği ve ardından teyit edildiği belirtildi. Cesetlerin 3 mahkuma ait olduğu belirtildi.

Yapılan detaylı incelemenin ardından cesetlerin Yotam Haim ve Samer Talalka isimli mahkumlara ve ailesi isminin yayınlanmasını istemeyen bir mahkuma ait olduğu açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir