İsrail’in Berlin Büyükelçisi: Avrupa’daki en iyi müttefikimiz Almanya

İsrail’in Berlin Büyükelçisi Ron Prosor, İngiliz The Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, Almanya’nın İsrail’in ABD’den sonra ikinci stratejik ortağı haline geldiğini ve Berlin yönetiminin 7 Ekim sonrasındaki “harika” tutumunun da etkili olduğunu söyledi. bu his.

Büyükelçi Prosor, ülkesiyle “Almanya’nın kendisini savunması için neye ihtiyacı olduğu” konusunda görüşmelerin devam ettiğini söyledi ancak ayrıntı vermedi. Almanya, İsrail’den Arrow 3 hava ve füze savunma sistemini 4 milyar avroya satın almak üzere anlaşma imzalamıştı.

İsrail büyükelçisi, Almanya’nın Saksonya-Anhalt eyaletinde vatandaşlık başvurusunda bulunanların “İsrail’in var olma hakkını” desteklediklerini beyan etmeleri şartını da desteklediklerini kaydetti.

7 Ekim sonrası dönemde Gazze’de sivil ölümlerinin artmasıyla birlikte Filistin’e destek gösterileri tüm dünyaya yayılırken, Alman yetkililer antisemitizmle mücadele gerekçesiyle gösterileri engellemeye çalıştı.

Bu dönemde ülkede 100’den fazla Filistin yanlısı gösteri yapılmasına izin verilmezken, başkent Berlin’de öğrencilerin Filistin şalları ve üzerinde Filistin bayrağı bulunan çıkartmalar takmaları yasaklandı.

Bavyera eyaletinde Filistin yanlısı gösterilerde kullanılan “Nehirden denize” sloganı “Yahudi karşıtı” olduğu gerekçesiyle yasaklandı.

7 Ekim’den sonra İsrail’i ziyaret eden ilk yabancı hükümet başkanı Almanya Başbakanı Olaf Scholz’du.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir