Grip, özellikle kronik hastaları tehdit ediyor

Dahiliye Uzmanı Doç. Dr., hemen hemen her kış mevsiminde salgınlara neden olan grip virüsünün yapısının, hızlı bir şekilde değişebildiği için insanların bağışıklık sistemlerinden kolaylıkla kaçabildiğini söyledi. Dr. Ahmet Aktaş, son günlerde yaşanan grip salgını nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvuranların sayısının ciddi oranda arttığının altını çizerek önemli bilgiler verdi.

Gribin dünyada her yıl yaklaşık 500 binden fazla kişinin ölümüne neden olduğunu anlatan Doç. Aktaş, şöyle konuştu: “Hastalık en çok obez kişileri, özellikle 50 yaşın üzerindekileri, 5 yaşın altındakileri, hamileleri, akciğer hastalığı olan kişileri, böbrek yetmezliği olan kişileri, kanser gibi hastalıklarla zayıflamış bağışıklık sistemi zayıf kişileri etkiliyor. ve diyabet.”Hastaneye yatışlar ve istenmeyen sonuçlar bu gruplarda daha sık görülüyor” dedi.

Akciğerleri etkileyebilir

Etkilemek; Doç. ateş, öksürük, üşüme, üşüme, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, kas ve eklem ağrısı şeklinde kendini gösterdiğini söyledi. Dr. Aktaş, “Öksürük bazen iki hafta veya daha uzun sürebiliyor. İnatçı ve yüksek ateş, koyu renkli balgam ve nefes darlığı akciğerlerin de bu hastalıktan etkilendiğini düşündürür. Bu durumlarda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak önemlidir” dedi.

Maske takmanız gerekebilir

İnfluenza virüsünde sıklıkla gelişen yapısal değişikliklerin, hastalığa her yıl sık sık yakalanmamızın temel nedeni olduğunu belirten Aktaş, şöyle konuştu: “Hastalık hapşırma, öksürme ve burun akıntısı yoluyla kolaylıkla bulaşıyor. Virüsler dış ortamda yaklaşık 2-3 saat kadar canlı kalabilmektedir. Bu nedenle, virüs tarafından kirlenebilecek nesneleri kullandıktan sonra ellerinizi yüzünüze ovmak ve onları sabun ve su ile iyice yıkamak önemlidir “dedi, özellikle kalp hastalarının ve astım gibi kronik hastalıkları olanların ve KOAH riski yüksek, dolayısıyla bu dönemde kalabalık kapalı alanlarda ve toplu taşıma araçlarında maske takmaları gerektiğini öne sürdü.

Antibiyotik tedavisi düşünülebilir

Doç., “Risk grubundaki hasta bireylerin, doktorlarının tavsiye etmesi halinde virüse karşı yüksek etkili antiviral ilaçlar kullanmaları gerekiyor” dedi. Dr. Aktaş, “Antiviral tedavi özellikle erken başlanırsa çok etkili oluyor. Ayrıca dinlenme ve destekleyici tedaviye ihtiyaç vardır. Ateş düşürücüler ve bol miktarda sıvı alımı önerilir. Zatürre, otitis media ve sinüzit vakalarında antibiyotik tedavisine yeniden başlanabilir” dedi.

Kendi kişisel önlemlerinizi alın
Doç. Hastalığın yayılmasını önlemek için özellikle hasta kişilerin kalabalık yerlerde maske takmasını öneriyor. Dr. Ahmet Aktaş neler yapılabileceğini şöyle sıraladı:
“Başkalarıyla yakın temastan kaçının
Kişisel hijyen kurallarına uyun
Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu mendille kapatın
Halka açık yerlerde maske kullanın
Kapalı ortamları sık sık havalandırın
C vitamini içeren besinler tüketin
Bol miktarda sıvı ve su içirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir