Fransa’ya sığınma başvurusu yapanların sayısı yarım milyonu geçti

31 Aralık 2022 itibarıyla Fransa’daki sığınmacı sayısı 547.102 olarak açıklandı. Afganlar, üst üste beşinci yıldır bu ülkede en çok sığınma talebinde bulunanlar oldu.

Geçen yıl Fransa’da kabul edilen 56 bin sığınma başvurusu ile bu ülkeye kabul edilen mülteci sayısı yarım milyonu geçti.

Fransa Mültecileri ve Vatansızları Koruma Dairesi’nin (Ofpra) raporuna göre 2022’de 56 bin 276 kişi “koruma altına alındı”.

Raporda, “Ofpra’nın koruması altındaki nüfusun 31 Aralık 2022 itibarıyla 547.102 olduğu tahmin ediliyor.”

Geçen yıl 131.000 başvurunun 17.000’i Afgan vatandaşları tarafından yapıldı. Böylece Afganlar, art arda beşinci kez Fransa’daki en fazla sığınmacı sayısı oldu.

2021 yazında Taliban’ın iktidara gelmesinin ardından Fransa’ya bu talebi yapanların sayısı %37 arttı.

Ukraynalılar hariç

Savaşın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’ya en büyük mülteci akınına neden olduğu Ukrayna’dan gelenler, ‘geçici koruma’ olarak bilinen özel bir programdan yararlanıyor.

Bu programla, yaklaşık 100.000 Ukraynalı sığınma başvurusu yapmaktan muaf tutuldu ve onlara kalma hakkı ve çeşitli sosyal yardımlar sağlandı.

Rus başvuruları %75 arttı.

Rusya’dan Fransa’ya başvuranların sayısı önemli ölçüde arttı. Ukrayna’daki çatışmanın “dalgalanma etkileri” olduğuna dikkat çeken Ofpra, “Rus rejiminin uzun vadeli yapısı ve katılığı, Rusya’dan son yıllara göre daha fazla (%75) iltica başvurusu ile sonuçlanmıştır” dedi.

Ofpra, 2.617 Rus’un “savaş karşıtı siyasi görüşleri ve Rus silahlı kuvvetlerine katılmayı reddetmeleri nedeniyle korkularını dile getirerek” sığınma talebinde bulunduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir