Avrupalı mucitler Venedik’te buluştu | Euronews

Avrupa Mucitler Ödülleri, Venedik’te düzenlenen törenle sahiplerine sahiplerini buldu.

Avrupa Mucitler Ödülleri, Venedik’te düzenlenen törenle sahiplerine sahiplerini buldu.

Endüstri ödülü, sıtma teşhisi için hızlı ve etkili bir yöntem geliştiren Jan van den Boogaart ve Oliver Hayden’e verildi.

Esas olarak Asya ve Afrika’da görülen sıtmaya, insanları ısıran dişi Anopheles sivrisineklerinde bulunan parazitler neden olur.

Hayden, sivrisinekler tarafından yayılan sıtmanın ekonomik olarak zahmetli bir hastalık olduğuna ve günümüzde halk sağlığını tehdit ettiğine dikkat çekiyor: “Sivrisinek şaşırtıcı derecede olağanüstü bir yaratık. En karmaşık yaşam döngülerinden birine sahiptir. Hayatta kalmak için saklanıyor, kendini savunuyor ve bunu o kadar başarılı bir şekilde yapıyor ki, sıtmayı tamamen ortadan kaldırdığımızı iddia etmekten hâlâ çok uzağız”.

Seyirci Ödülü sahibi Fas’tan Adnane Remmel. Biyoloji profesörü Remmel, uçucu yağların antibiyotikleri güçlendirmek için kullanılabileceğini keşfetti. Günümüzde bakteriler ilaçlara karşı direncini her geçen gün artırırken, buluş büyük bir heyecanla karşılandı.

Remmel, esansiyel yağları antibiyotikleri güçlendirmek için kullanma fikrinin nasıl ortaya çıktığını belirterek, “Uçucu yağlar, bitkilerin mantar ve virüslerle savaşmak için kullandıkları bir silahtır. Bu silahı bitkilerden alıp hayvanlara ve insanlara vermemiz için hiçbir neden yok” diye açıklıyor.

Amerikalı mühendisler James Fujimoto Eric Swanson ve Alman fizikçi Robert Huber bir optik tutarlılık tomografi aracı geliştirdiler. Ekim ile ödüllendirildi.

Ekiminsan dokusunun gerçek zamanlı mikroskobik görüntülerini elde edebilen ilk teknoloji olarak öne çıkıyor.

Araç, biyopsiye gerek kalmadan kanser ve kalp hastalığını teşhis etmek için kullanılabilir.

Ekim aynı zamanda genetik araştırmalar için yeni bir çağın başlangıcına da işaret ediyor. .

Avrupa Mucitler Ödülleri töreni vesilesiyle İtalyan Rino Rappuoli’ye “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” takdim edildi. Rappuoli bu ödülü aşı çalışmalarından dolayı aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir