Dikkat! Bayram sonrası özellikle çocuklarda görülmeye başladı! Doktorlar ‘çok fazla vaka gördük’ diyerek anlattı

Uzman Doç. Dr. Kaman, “Havuz bulaşması hastalığın en önemli nedenlerinden biri. Çocuklarımızda el yıkamaya, banyo sonrası hijyene, temiz gıda ve su tüketimine dikkat etmeliyiz. Özellikle çocuklar için deniz su içilmeli” uyarısında bulundu. Yüzme havuzu yerine tercih edilebilir.”

ANKARA (AA) – BURCU ÇALIK – Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Ayşe Kaman, Kurban Bayramı tatilinin ardından kalabalık alanlardan ve yüzme havuzlarından bulaşan Şap Hastalığı ile ilgili yoğun uygulamalar gördüklerini belirterek, çocuklarda hijyene dikkat edilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Kaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarından farklı olarak yaz aylarında akut ishal ve idrar yolu enfeksiyonlarının daha sık görüldüğünü söyledi.

Bu tür enfeksiyonların en çok yüzme havuzu, kalabalık yeme-içme mekanları ve tuvalet kullanımının yoğun olduğu tatil sezonunda görüldüğüne işaret eden Kaman, şunları kaydetti: ‘Yaz aylarında ve yaz dönemi sonunda özellikle yaz aylarında Çocuklarda, yüksek ateş, kusma, ağız çevresi “el, ayak, ağız hastalığı” olarak da bilinir. El ve ayaklarda kızarıklıklarla seyreden “enteroviral” hastalıkları sıklıkla görürüz. Yüzme havuzlarından bulaşma, hastalığın en önemli nedenleri arasında yer alır. “. dedi.

Bu nedenle çocuklarda hijyenin önemine vurgu yapan Kaman, “Çocuklarımızda el yıkama, tuvalet sonrası hijyen, temiz yemek ve su tüketimine dikkat etmek çok önemli. Özellikle çocuklar için deniz yerine deniz tercih edilmeli.” Yüzme havuzunu kullanırken “Su yutmama uyarısı bile koruyucu tedbirler arasında yer alıyor” ifadesini kullandı.

-“Yeni yürümeye başlayan çocuklar bu konuda biraz daha riskli bir grupta”
9 gün sürecek Kurban Bayramı tatilinde çok sayıda kişinin kalabalık mekanlarda ve otellerde olduğuna dikkati çeken Kaman, “Kamuoyundaki uzun tatilin ardından el, şap ve şap hastalıklarıyla ilgili hastane taleplerinde yoğunluk görüyoruz. Yeme-içme ve tuvalet alanlarının yoğun olduğu otellerde poliklinik ve yataklı servislerimizde çok sayıda vaka gördük.” bilgisini paylaştı.

Hastalıkta destekleyici tedavilerin uygulandığını vurgulayan Kaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çocuğun ateşini sık sık kontrol etmek, boğazındaki kızarıklık yüksekse, beslenmesi kötüyse vb. destekleyici tedaviler dışında yapılabilecek pek bir şey yok menenjite neden olabilir. Küçük çocuklar biraz daha riskli durumda. grup bu konuda.”

Bu tür hastalıklarda doktorların önerdiği tedavileri uygulamanın önemine vurgu yapan Kaman, hastalığın yetişkinlerde nadiren görüldüğünü ve çoğunlukla çocuklardan çocuklara bulaştığını anlattı.

– “Rotavirüste çok ciddi bir artış görmüyoruz”
Aşırı kusma, ishal ve halsizlikle kendini gösteren ve yeni doğan bebeklerde çok ciddi seyredebilen rotavirüs hakkında da bilgiler paylaşan Kaman, şunları kaydetti: “Rotavirüs en çok kış sonu ve ilkbaharda görülüyor ama hastalık sıklığı biraz daha değişmiş olabilir. Son dönemin mevsimsel değişikliği ve iklimin geç ısınması nedeniyle ama şu anda çok ciddi bir vaka artışı, hastaneye yatış gözlemlemiyoruz” dedi. dedi.

Kaman, dünya genelinde 5 yaş altında görülen şiddetli ishallerin yaklaşık yüzde 40’ının rotavirüs kaynaklı olduğuna dikkat çekerek, bebeklerin bu virüse karşı aşılanmasının hastalığı önlemede en etkili yöntem olduğunu vurguladı.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Saraçoğlu önerdi! 1 yemek kaşığı şifa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir