Burun kıkırdağıyla dizlere şifa | Euronews

Başarılı şekilde sonuçlanan kıkırdak nakilleriyle araştırmacılar iki yılın ardından ağrı, diz fonksiyonu ve yaşam kalitesinde iyileşme olduğunu bildirdi

REKLAM

İsviçreli doktorlar, hastaların kendi burunlarından toplanan kıkırdak hücrelerini, hasarlı kıkırdağa sahip olan 10 yetişkinin dizlerinin tedavisi için kullandılar. Başarılı şekilde sonuçlanan kıkırdak nakilleriyle araştırmacılar iki yılın ardından ağrı, diz fonksiyonu ve yaşam kalitesinde iyileşme olduğunu bildirdiler.

Doku mühendisliği uzmanı Profesör Ivan Martin operasyondan önceki haftalarda gerekli olan süreci anlatıyor:

“İşlem küçük bir biyopsinin hasat edilmesinden ibaret, hastanın burun septumundan altı milimetrelik bir yumruk biyopsisi alınıyor. Bu biyopsi küçük parçalara bölünüyor. Hücreler küçük parçalardan izole ediliyor ve yaklaşık iki haftalık bir kültür zamanı gerekiyor. “

Uygulamada hasar görmüş kıkırdak kesiliyor ve yenisi hazırlanıyor. Cerrahlar yeni kıkırdağı eski kıkırdak bölümünün yanına yerleştiriyor. Değiştirilen kıkırdak işaretlenerek eklem içine sokulmadan önce düzeltiliyor. Araştırmacıların amacı ise orijinal kadar iyi doku oluşturmak.

Basel’deki ekibin sahip olmadığı tek şey, prosedürün başarısını kanıtlamak için hastanın kıkırdak verilerinin uzun vadede değerlendirmesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir