Arap ve Müslüman dünyasında cuma namazı sonrası Filistin’e destek gösterileri

Orta Doğu ve ötesinde on binlerce kişi cuma namazının ardından İsrail’i kınamak ve Filistinlilere destek vermek amacıyla protesto gösterisi düzenledi.

REKLAM

Hamas’ın cumartesi günü İsrail’e düzenlediği saldırılar nedeniyle Batılı hükümetlerden Tel Aviv yönetimine güçlü destek gelirken, Gazze’ye yapılan misilleme özellikle Arap ve Müslüman dünyasında öfkeye yol açtı.

Orta Doğu ve ötesinde on binlerce kişi cuma namazının ardından Hamas’ın saldırılarına misilleme olarak Gazze’ye yönelik saldırılarını yoğunlaştıran İsrail’i kınamak ve Filistinlilere destek vermek amacıyla protesto gösterisi düzenledi.

Türkiye

Filistin yanlısı göstericiler İstanbul’da Beyazıt Camii önünde toplandı. Düzenlenen protesto gösterisinde yaklaşık bin kişilik kalabalık Filistin, Hamas ve Türk bayrakları sallayarak “Katil İsrail, Filistin’den defol!” sloganları attı. Göstericiler Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırına destek bildirdi. 

AP haber ajansına konuşan 50 yaşındaki Güler Ayar, Hamas’ın İsrail’e düzenlediği ve İsrail ordusunun bildirdiğine göre bin bin 300’den fazla kişinin öldürüldüğü ve onlarca kişinin kaçırıldığını saldırıdan “gurur duyduğunu” söyledi.

Ayar “Hamas’ın yaptığı kadınlarını, çocuklarını ve topraklarını korumak için bir direniş eylemiydi” diye konuştu.

49 yaşındaki Müyesser Yağız, Hamas’ın eylemlerinin İsrail’in “Filistinlilerin evlerini işgal etmeye ve Filistinlileri öldürmeye devam etme bahanesine” karşılık olduğunu savundu.

Türkiye, bir dönem desteklediği ve grup üyelerine ev sahipliği yaptığı Hamas’ı Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nin aksine terör örgütü olarak görmüyor.

Irak

Bağdat’taki Tahrir Meydanı’nda toplanan on binlerce Iraklı Filistin bayrakları dalgalandırdı ve İsrail bayrağını yakarak ABD ve İsrail karşıtı sloganlar attı.

Protestocuların çoğu, ölümüne savaşmaya hazır olduklarını göstermek üzere kefeni sembolize eden beyaz kıyafetler gidi.

Eyleme katılan 25 yaşındaki öğretmen Muntadhar Kareem Reuters haber ajansına “Mücadeleye katılmaya ve Filistinlileri İsrail zulmünden kurtarmaya hazırız.” diye konuştu.

İran

Hamas’ın ana destekçisi ve İsrail’in başlıca düşmanlarından olan İran’da devlet televizyonunun bildirdiğine göre, İsrail’in Gazze bombardımanına karşı organize edilen mitingler düzenlendi.

Mitingde Filistin ve Lübnan’ın güçlü silahlı grubu Hizbullah’ın bayraklarını taşıyan göstericiler “İsrail’e ölüm. Siyonizme ölüm!” diye bağırdı.

Lübnan

Lübnan’da Hizbullah başkan yardımcısı Naim Kasım, Filistinlilerle dayanışma amacıyla yüzlerce kişinin toplandığı bir mitingde konuşma yaptı ve partisinin savaşa katkıda bulunmaya “tamamen hazır” olduğunu belirtti. 

Grup geçtiğimiz hafta Lübnan sınırında İsrail ile çatışmaya girmişti. Hizbullah’a bağlı güçlerin bugün sınırı aşarak İsrail’e sızdığı bilgileri geliyor.

Ülkede ayrıca Filistin kamplarında ve Hizbullah’ın güçlü olduğu Lübnan şehirlerinde de destek mitingi düzenlendi.

Endonezya

Endonezya’da Cava’nın Solo kentinde İsrail’e karşı onlarca kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi. 

Yürüyüşe 202 kişinin ölümüne yol açan 2002 Bali bombalamalarının planlayıcısı olduğundan şüphelenilen din adamı Abu Bakar Bashir’in de katılması dikkat çekti.

Bashir, Filistin bayrakları sallayan protestoculara hitaben yaptığı konuşmada “İsrail karşısında zayıf olamayız” diye seslendi.

REKLAM

Diğer ülkeler

Bangladeş’in başkenti Dakka’da göstericiler merkez camisinde kılınan cuma namazının ardından İsrail’in eylemlerini protesto etti.

Hamas bayrakları sallayan bir grup protestocu başkent Cezayir’de toplanarak Filistinlilere destek verdi.

Japonya’nın Müslüman toplumu üyeleri Tokyo’daki İsrail Büyükelçiliği yakınlarında ellerinde pankartlarla “İsrail, terörist” ve “Özgür Filistin” sloganları atarak gösteri yaptı.

Sri Lanka’da protestocular “Filistin asla yalnız yürümeyeceksin” yazılı pankartlar taşıdı. 

Hindistan’ın Keşmir bölgesi, Pakistan, Afganistan, Malezya ve Mısır’da da protestocular sokaklara döküldü.

REKLAM

Diğer taraftan birçok Avrupa ülkesindeki Yahudiler İsrail’i desteklemek için nöbetler ve mitingler düzenlemeye hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir