Brezilya eski Devlet Başkanı Bolsonaro’nun 2030’a kadar seçimlere girmesi yasaklandı

Brezilya’nın eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, elektronik oylama sistemi hakkında “yanlış” bilgi yaymak suçundan sekiz yıl hak mahrumiyeti cezasına çarptırıldı.

Eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, 2022 seçimleri öncesinde elektronik oylama sistemi hakkında “yanlış” bilgi yaydığı için “gücü kötüye kullanmak” suçundan sekiz yıl hak mahrumiyeti cezasına çarptırıldı.

Brezilya’daki Yüksek Seçim Mahkemesi’nde (TSE) ikiye karşı beş oyla alınan karar, 68 yaşındaki Bolsonaro’nun 2026’da cumhurbaşkanlığına aday olmasını da engelliyor.

TSE yargıcı Carmen Lucia Antunes, Bolsonaro’nun 2030 yılına kadar tüm siyasi haklarının elinden alınacağını kaydetti.

68 yaşındaki aşırı sağcı Bolsonaro’nun karara karşı çıktığı iddia edildi.

Bolsonaro’nun avukatı Tarcisio Vieira daha önce “suçlamaların asılsız olduğunu, müvekkilinin ülkedeki seçim sistemi hakkında görüşlerini ifade etmekten başka bir şey yapmadığını” belirtmişti.

Ne oldu?

Jair Bolsonaro, Yüksek Seçim Mahkemesi üyelerinin özlük haklarına saldırmak, görevi kötüye kullanmak ve medyayı kötüye kullanmak, 2022 seçim sistemini “sahte” olarak nitelendirmek ve cumhurbaşkanı iken büyükelçilerle görüşmekle suçlanıyor.

Üyelere hakaret etmediğini savunan Bolsonaro, seçim sisteminin nasıl çalıştığını sadece büyükelçilerle paylaştığını söyledi.

Bolsonaro, ülkenin 1996’dan beri elektronik seçim sisteminin şüpheli olduğunu savundu ve 2022 seçimlerinin şüpheli olacağını öne sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir