Boeing, Latam uçağı kazası sonrası pilotlardan koltukları kontrol etmelerini istedi

Avustralya’da 50 kişinin yaralandığı uçak kazasıyla ilgili olarak, “bir uçuş görevlisinin yanlışlıkla pilot koltuğundaki düğmeye basarak uçağın burnunu aşağı doğru ittiği” bildirildi.

REKLAM

ABD’li havacılık devi Boeing, 787 Dreamliner uçağını kullanan havayollarına, Avustralya’da 50 kişinin yaralanmasına yol açan kazanın ardından pilotların koltuklarını kontrol etmeleri gerektiğini söyledi.

Şirketten yapılan açıklamada, “787 operatöre, 2017 yılında yayınlanan, kokpit koltuklarındaki düğmelerin incelenmesi ve bakımına ilişkin talimatlar içeren bir servis bültenini hatırlatarak ihtiyati tedbir aldık” denildi. Söylendi.

Açıklamada, kazaya ilişkin soruşturmanın desteklendiği ifade edilerek, “LA800 sefer sayılı uçuşa ilişkin soruşturma devam ediyor ve olası bulguları soruşturma makamlarına bildiriyoruz.” Açıklamaya yer verildi.

Şili-Brezilya havayolu Latam Airlines, “devam eden soruşturmayı desteklemek için yetkililerle koordinasyon sağlamaya devam ettiğini” duyurdu.

“Yanlışlıkla düğmeye basıldı”

Wall Street Journal, “bir uçuş görevlisinin yanlışlıkla pilot koltuğundaki bir düğmeye basarak uçağın burnunu aşağıya doğru ittiğini” bildirdi.

Sidney-Auckland uçuşunda 263 yolcu ve 9 mürettebat taşıyan Latam Havayolları uçağı iniş sırasında şiddetli bir şok yaşadı.

O sırada yolcular Avustralya’dan Yeni Zelanda’ya gitmekte olan uçağın tavanına doğru fırlatıldı.

Kazada en az 50 kişi yaralandı. Bazı yolcular inişin ardından hastaneye kaldırıldı.

Görgü tanıkları, kaza sırasında “bazı çatı panellerinin kırıldığını” söyledi.

Auckland’dan Şili’nin başkenti Santiago’ya uçması gereken uçuş iptal edildi ve Salı günü yeni bir uçuş planlandı.

Eski çalışanın ‘gizemli’ ölümü

Bu yılın Ocak ayında bir Boeing uçağının kapı paneli gevşedi. Hazırlanan raporda paneli tutan cıvataların eksik olduğu tespit edildi.

Bu hafta, şirketin üretim standartlarına ilişkin endişelerini dile getirmesiyle tanınan eski Boeing çalışanı John Barnett, Güney Carolina’da kaldığı otelin otoparkında arabasında ölü bulundu.

Boeing’in fabrikalarında güvenlik ihlallerini bildiren John Barnett’in aracında “kafasından vurulmuş halde” bulunduğu anlaşılıyor.

Boeing, 2017 yılına kadar şirkette çalışan “Barnett’in vefatından dolayı üzüntü duyduğunu” ifade eden bir açıklama yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir