Bağımsız partiler Avrupa Parlamentosu'ndaki siyasi dengeleri değiştirebilir

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Euronews için yapılan özel bir Ipsos anketine göre, bağımsız partiler gelecekteki Avrupa Parlamentosu'nun aritmetiğinde ve oylarında belirleyici bir paya sahip olabilir.

REKLAM

Euronews tarafından dün (19 Mart) yayınlanan yeni bir ankete göre, Avrupa Birliği'nin yedi siyasi grubundan hiçbirine bağlı olmayan partiler, Haziran ayında yapılacak seçimlerde Avrupa Parlamentosu'ndaki 720 sandalyenin 68'ini kazanacak.

Siyasi yelpazenin her yanından gelen bu partiler, bağımsız üyelerin ve bağlantısız partilerin üyelerinin de yer aldığı parlamentonun koltuğunu oluşturuyor. kayıtlı değil Grubun bir parçası olmayı (Fransa'ya bağlı olmayan) veya diğer yedi yerleşik gruptan birine katılmayı seçebilirler.

Bu, grup üyeliğiyle ilgili perde arkası müzakerelerin yeni seçilen Avrupa Parlamentosu'nun sağ-sol dengesini değiştirmede hayati önem taşıyabileceği anlamına geliyor.

Şu anda sahip olunan 49 sandalyeye kıyasla 19 sandalyeye sahip olmak, aynı zamanda bağımsız üyelerin iklimden göçe ve teknolojiye kadar geniş bir AB mevzuatı yelpazesinde kilit oylarda belirleyici bir paya sahip olabileceği anlamına da geliyor.

Bulgular, Ipsos'un Haziran seçimleri öncesinde Euronews için özel olarak gerçekleştirdiği, AB nüfusunun %96'sını temsil eden 18 ülkede 26.000 kişiyle yaptığı türünün ilk örneği olan anketten geliyor.

Sağcı önyargı mı?

Bu anki Euronews anketine göre, parlamento üyesi olmayan grup çoğunlukla sağcı milletvekillerinden oluşurken, gelecekte üye olmayanlar sol (33 üye) ve sağ (28 üye) arasında ideolojik olarak neredeyse eşit şekilde bölünecek.

Diğer yedi sandalye ise kayıtlı olmayan merkezci veya sınıflandırılamayan partilere gidebilir.

28 sağcı üye, merkez sağ Avrupa Halk Partisi (EPP), aşırı sağ Avrupalı ​​Muhafazakarlar ve Reformcular (ECR) veya Kimlik ve Demokrasi (ID) gibi üç sağ gruptan birine katılmayı seçerse, Böylece 362 milletvekilinden oluşan küçük bir çoğunluğu garanti edebilecek olası bir sağcı koalisyon yaratılabilir.

Bu, tarihinde ilk kez aşırı sağın da aralarında bulunduğu sağcı bir koalisyonun parlamentonun kontrolünü ele geçirebileceği anlamına geliyor.

Fransa ve İtalya dahil 27 AB üye ülkesinin altısında radikal sağ partilerin seçimleri kazanması beklense de bu, kıtanın her köşesinde aşırı sağ partilere artan desteğin bir sonucudur.

Gruba katılma görüşmeleri sürüyor ve son dönemde bazı partiler pozisyon değiştirdi. Fransa'nın aşırı sağın yeniden fethi! Parti Şubat ayında aşırı sağcı Kimlik ve Demokrasi (ID) grubundan ayrılarak Avrupa şüpheci ECR'ye katıldı.

Şu anda ECR üyesi olmayan ancak ECR'ye katılmak için görüşmelerde olduğu söylenen Macaristan'ın merkez sağ EPP'si Fidesz ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin partisi ve ülkenin en büyük yükselen partisi 'ECR gücü' olan İtalya Kardeşleri taşınıp taşınmayacağı konusunda da soru işaretleri var.

Ancak 33 sol üyenin Sol, Yeşiller veya Sosyalistler gibi bir gruba katılmayı seçmesi halinde, oylamada zemin kaybetmesi beklenen sol grupların sayısında da bir miktar artış yaşanabilir.

Bu sol partiler arasında 16 sandalye kazanması beklenen İtalya'nın Beş Yıldız Hareketi ve Alman siyasetinde yükselen bir güç olan ve 7 sandalye kazanması beklenen Almanya'nın Bündnis Sahra Wagenknecht'i yer alıyor.

Bağlantısız kuruluşlar kimlerdir?

Macaristan'da, Başbakan Viktor Orbán liderliğindeki Fidesz, bağımsız partiler arasında en ağır siklette yer alıyor ve Haziran ayında yapılacak seçimlerde Macaristan'daki 21 sandalyenin 12'sini kazanması bekleniyor.

Fidesz, 2021'de merkez sağ EPP grubundan ayrıldı; tam da grup, demokrasi ve hukukun üstünlüğünde geri adım atılması nedeniyle yıllar süren gerilimin ardından Fidesz üyelerini devirmeye hazırlanıyordu.

Orbán o zamandan bu yana partisinin Macar siyasetindeki hakimiyetini sağlamlaştırdı ve Brüksel'de veto yetkisini, AB'nin Ukrayna'ya yönelik 50 milyar avroluk destek paketini bloke etme girişimleri de dahil olmak üzere AB dış politika kararlarını raydan çıkarmak için kullanmaya istekli olmasıyla tanındı.

Partisinin politikaları Avrupa şüpheci ECR'nin politikalarıyla aynı doğrultuda ve Fidesz milletvekillerinin Haziran ayından sonra Avrupa Parlamentosu'nda bu grupla birlikte oturabileceğine dair söylentiler var.

REKLAM

Ancak ECR, Fidesz'i kabul ederek parlamentodaki en büyük grup olan daha ılımlı EPP ile yeni ortaklıklar kurma olasılığını önemli ölçüde azaltacak. Dolayısıyla Fidesz'in kabul edilmesi, onun Brüksel'deki AB karar alma mekanizmalarında uzun süredir hak ettiği yeri almasını engelleyebilir.

EPP, ECR ile işbirliğini sürdürüyor İsteklerinizi açıkça ifade edin Hukukun üstünlüğünü baltalayan veya Vladimir Putin ile dayanışma içinde olan partilere karşı kırmızı çizgi çizdi. Orbán'ın hukukun üstünlüğü konusundaki kötü sicili ve Ukrayna'ya Putin'le barış görüşmeleri yapma çağrısı, Fidesz milletvekillerinin ECR'ye katılması halinde herhangi bir potansiyel ECR-EPP işbirliğinin çökeceği anlamına geliyor.

Şu anda Avrupa'daki hiçbir siyasi grupla bağlantısı olmayan bir diğer yeni ortaya çıkan parti ise Alman Die Linke (Sol) partisinin eski lideri tarafından kurulan Alman Bündnis Sahra Wagenknecht'tir.

Her ne kadar partisi sol popülist bir grup olarak sınıflandırılsa da Wagenknecht, ana akım siyaset konusunda hayal kırıklığına uğramış seçmenleri harekete geçirmek amacıyla aşırı sağın göç konusundaki katı tavrını benimsedi.

Ipsos'un Euronews anketine göre Wagenknecht'in partisinin yüzde 7 oyla Almanya'da beşinci sırada yer alması bekleniyor.

REKLAM

Eski İtalya Başbakanı Giuseppe Conte'nin partisi olan 5 Yıldız Hareketi de 16 sandalye kazanma yolunda ilerliyor.

Parti, geçmişte de denediği gibi sol görüşlü Yeşiller Partisi'ne katılma hedefinde başarılı olursa, kazanması beklenen 16 sandalye, seçim aritmetiğini önemli ölçüde değiştirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir