Avrupa Parlamentosu nükleer ve doğal gazın ‘çevre dostu’ olarak tanımlanmasını destekledi

Avrupa Parlamentosu, nükleer enerji ve doğal gaza yapılan bazı yatırımların sürdürülebilir olarak sınıflandırılmasına ilişkin tartışmalı planı destekliyor

REKLAM

Avrupa Parlamentosu, nükleer enerji ve doğal gaza yapılan bazı yatırımların “çevre dostu” ve “sürdürülebilir” olarak sınıflandırılmasını öngören tartışmalı plana destek verdi.

Avrupa Birliği genelinde enerji yatırımlarını çevreye zararlı olup olmadığına göre sınıflandıran yeni düzenleme, söz konusu enerji kaynaklarını çevre dostu olarak tanımlamadığı için iki komite tarafından eleştirildi.

Önerilen değişiklik 287 lehte ve 328 aleyhte oyla reddedildi. Oylamada 33 milletvekili çekimser kaldı.

Avrupa Parlamentosu’ndan gelen bu desteğin ardından, AB Komisyonu tarafından hazırlanan direktifin karar organı olan AB Konseyi tarafından onaylanması kesinleşti.

Direktifin uygulamaya geçmesinin ardından 2023 yılından itibaren yatırımcılar ve pazarlamacılar, belirli koşulların yerine getirilmesi halinde AB’deki doğal gaz ve nükleer enerji yatırımlarını “çevre dostu” olarak tanımlayabilecek.

Yönergeyi hazırlayan Avrupa Komisyonu, geçtiğimiz yıl öneriye destek veren ve karşı çıkan baskı gruplarının yoğun baskısına maruz kaldı.

AB çevre kuruluşlarının şiddetle karşı çıktığı direktifin yürürlüğe girmesiyle birlikte, AB’nin “yeşil” sınıflandırmasında yer alan enerji yatırımlarının finansmana erişimi kolaylaşacak.

AB ülkeleri arasında konuyla ilgili ciddi görüş ayrılıklarının olduğu biliniyor.

Yönergeye göre ülkelerin radyoaktif atıkları güvenli bir şekilde bertaraf etmesi durumunda nükleer enerji sürdürülebilir bir yatırım olarak görülecektir.

Bu direktife karşı çıkanlar ne savunuyor?

Bu girişime karşı çıkanlar, doğalgaz yakılmasından kaynaklanan karbondioksit salınımına ve nükleer santrallerin çevre açısından oluşturduğu tehlikelere dikkat çekerek, her ikisinin de “yeşil yatırım” olarak değerlendirilemeyeceği görüşünü dile getiriyor.

Yeşil sınıflandırmaya giren projelere mali destek gelecek

AB yeşil sınıflandırmasında yer alan enerji yatırımları finansmana daha kolay erişim sağlamaktadır. AB Komisyonu’nun tasarısında çevreye zarar vermeyen ve atıkları güvenli bir şekilde bertaraf edebilen nükleer santral yatırımları yeşil ve sürdürülebilir ekonomik faaliyetler olarak sınıflandırılıyor.

Bu nükleer santrallerin yeşil yatırım olarak değerlendirilebilmesi için 2045 yılından önce lisans almaları gerekiyor.

Yeşil yatırım olacak doğal gaz yatırımlarının, kömürün yerini alması durumunda kilovatsaat başına 270 gramdan az karbon salımı yapması ve 2030 yılı sonuna kadar planlama izninin alınması gerekiyor.

AB ülkeleri ikiye bölündü, kim neyi savunuyor?

Fransa’nın başını çektiği 10’a yakın ülke, iklim değişikliğiyle mücadelede etkili, güvenli ve rekabetçi bir kaynak olduğunu söyleyerek nükleer enerjinin yeşil yatırım sınıflandırma çerçevesine dahil edilmesi çağrısında bulundu.

Ayrıca bir grup ülke, doğal gazın AB yatırım sınıflandırma kurallarında geçici olarak sürdürülebilir olarak kabul edilmesini istiyordu. Almanya, Avusturya, İsveç, Danimarka ve Lüksemburg gibi ülkeler nükleer enerjinin yeşil sınıflandırmaya dahil edilmemesi gerektiği görüşündedir.

Bu ülkeler, teklifin yasalaşması halinde Avrupa Adalet Divanı’na başvurma tehdidinde bulunuyor.

AB Komisyonu: Nükleer enerji kesinlikle gerekli

Avrupa Komisyonu’nun iç pazardan sorumlu üyesi Thierry Breton, Ocak ayında basına, AB’nin 2050 yılına kadar iklimsiz bir kıta olma hedefine ulaşmak için nükleer enerjinin gerekli olduğunu söyledi.

Önümüzdeki yıllarda Avrupa’da bazı eski nükleer santrallerin kapatılacağını hatırlatan Breton, şunları söyledi: “Sıfır emisyon hedefine ulaşmak için büyük yatırımların seferber edilmesi gerekiyor. 2030’a kadar sadece mevcut nükleer santraller için 50 milyar euro, 500 milyar euro da. Yeni nesil nükleer santraller için 2050 yılına kadar.” “Avro cinsinden yatırımlara ihtiyaç duyulacak. Bu, nükleer enerjiye yılda yaklaşık 20 milyar avroluk bir yatırım anlamına geliyor.” Şu ifadeleri kullandı:

Ek kaynaklar • AFP, AP, Reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir