Arı ölümlerine karşı eylem planı önerisi


“Arılar gerçek anlamda ciddi bir sıkıntı ile karşı karşıya. Arı ve arıcılıkla ciddi bir eylem planının hazırlanması gerekiyor.”

Son yıllarda arı ölümleri sık sık gündeme geliyor. Bu nedenle arıların ve arıcılık sektörünün büyük bir sorunla karşı karşıya kaldığının altı çiziliyor ve uzmanlar eylem planı hazırlanması çağrısında bulunuyor.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma Görevlisi Sedat Sevin konuyla ilgili, “Bu iklim değişikliğine karşı ne yapmamız gerekiyor? Özellikle arı ve arıcılığa nasıl bir katkı sağlayacağız? Eylem planı içerisinde sadece Tarım ve Orman Bakanlığımız değil; üniversiteler, sivil toplum kuruluşları birlikte çalışması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Peki arı ölümlerin nedeni ne?

“İklim değişikliği var. İnsan nüfusundaki artış, tarım ürünlerindeki yetersizlik, daha fazla tarım ürününün üretilmesi ve bunlarda kullanılan tarım ilaçlarının da arılara çok ciddi anlamda zarar vermesi.”

Tüm bunlar, arı ölümlerinin nedenleri arasında sıralanıyor ve bu gidişata son vermek için “arı ölümlerine karşı üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte eylem planı hazırlanmalı” çağrısı yapılıyor.Arı sokmasına dikkat! Sakın bu hatayı yapmayın! Zehrin daha hızlı kana karışmasına neden oluyor

Arı sokmasına dikkat! Sakın bu hatayı yapmayın! Zehrin daha hızlı kana karışmasına neden oluyorBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir