Almanya’nın birleşmesinin mimarlarından Wolfgang Schaeuble 81 yaşında hayatını kaybetti

Almanya’ya ve Avrupa’ya mali disiplin getiren en önemli isimlerden biri olan Alman siyasetçi Wolfgang Schaeuble, 81 yaşında hayatını kaybetti.

REKLAM

1990 yılında Almanya’nın birleşmesi müzakerelerinde rol oynayan ve maliye bakanı olarak kemer sıkma politikalarıyla Avrupa’nın borç krizinden çıkmasına yardımcı olan Wolfgang Schaeuble, 81 yaşında hayatını kaybetti.

Ailesi, Schaeuble’nin Salı akşamı evinde öldüğünü söyledi.

Schaeuble, Ekim 2009’da Şansölye Angela Merkel’in maliye bakanı oldu ve Yunanistan’ın büyüyen bütçe açığına çözüm bulmak için önemli adımlar attı.

Daha büyük, daha entegre bir Avrupa Birliği’ni savunan Schaeuble, aynı zamanda daha katı bir kurallar sistemi aradı ve yıllardır üzerinde çalışılan çabaların yönetilmesine yardımcı oldu. Kemer sıkma politikaları nedeniyle de eleştirilere maruz kalan muhafazakar siyasetçi Schaeuble, sekiz yıl maliye bakanı olarak çalıştıktan sonra Alman parlamentosu başkanlığı görevini sürdürdü ve ülkesinin en uzun süre görev yapan parlamento üyesi oldu.

1990 yılında bir kampanya mitingi sırasında bir akıl hastası tarafından öldürülen Schaeuble, belden aşağısı felç oldu ve hayatının geri kalanını tekerlekli sandalyede geçirdi.

Kim sana ne dedi?

Şansölye Olaf Scholz bunu yazıyor

Merkel ayrıca Schaeuble’nin 1990’lı yıllarda genç bir bakan iken kendisinin “siyasi öğretmeni” olduğunu ve kabinesinin “direkeklerinden biri” olduğunu söyledi.

Fransa maliye bakanı ve Uluslararası Para Fonu başkanı olarak Schaeuble ile birlikte çalışan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde de onun “kendi kuşağının en etkili Avrupalı ​​liderlerinden biri olduğunu” söyledi.

Mali reformların öncüsüydü

Siyasi kariyeri boyunca her zaman daha geniş ve daha sağlam mali reform arayışında olan Schaeuble, bankaların gelecekteki krizlerin maliyetlerini ödemelerini sağlamak için vergilendirme ve uluslararası işlem vergisi uygulamaya yönelik adımlar attı.

Almanya, piyasaları bozan bazı spekülatif ticaret uygulamalarını ani ve tek taraflı yasaklaması nedeniyle de eleştirildi.

Schaeuble, Almanya’da on yıllardır ilk kez bütçeyi dengelemenin gururunu yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir