Almanya, Baltık Denizi’nde rüzgar enerjisine yoğunlaşacak

Bakan Baerbock, Baltık bölgesinin stratejik açıdan önemli olduğunu ve enerji tedariği açısından çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

REKLAM

Almanya, 1 Temmuz 2022’den itibaren Baltık Denizi Devletleri Konseyi’nin (CBSS) başkanlığını Norveç’ten devralacak. Almanya, başkanlığı sırasında özellikle offshore rüzgar enerjisine yatırım yapmaya devam etme taahhüdünde bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, cumhurbaşkanlığı görevi vesilesiyle yayınlanan video konuşmasında, Baltık Denizi bölgesindeki jeopolitik değişikliklere atıfta bulunarak, “Bütün demokratik Baltık Denizi ülkelerinin artık her zamankinden daha fazla birlik içinde kalması gerektiğine inanıyorum” dedi. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı…

Bakan Baerbock, Baltık bölgesinin stratejik açıdan önemli olduğunu ve enerji tedariği açısından çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Almanya’nın başkanlık dönemindeki öncelikleri

Almanya, bir yıllık başkanlığı süresince offshore rüzgar enerjisine yatırımları artırmayı, Baltık Denizi’ne atılan mühimmat atıklarıyla mücadele etmeyi ve Baltık çevresindeki ülkelerden gençleri bir araya getirerek toplumsal farkındalığı artırmayı hedefliyor.

2050 iklim hedeflerine ulaşmak isteyen Almanya’nın birinci önceliği enerji güvenliği olacak. Bu bağlamda CBSS ülkelerinin enerji bakanlarıyla yakın işbirliği içinde çalışacağız ve offshore rüzgar enerjisi konusunda daha somut bölgesel iş birliğine odaklanacağız.

Berlin’in ikinci önceliği ise halk sağlığını ve denizcilik faaliyetlerini olumsuz yönde etkileyen Baltık Denizi’ne atılan mühimmat atıkları.

Paslı İkinci Dünya Savaşı mühimmatları Avrupa denizlerini zehirliyor

20. yüzyıl boyunca sayısız patlayıcı mühimmat parçası kayboldu ya da Avrupa kıyılarındaki deniz yatağına kasıtlı olarak bırakıldı.

1975 yılına kadar dünya çapındaki ülkeler düzenli olarak eski veya kullanılamaz durumdaki mühimmatları deniz tabanına atıyordu. Mühimmat depolama alanlarının yerleri de sıklıkla yetersiz şekilde kaydediliyordu.

Bu atıklar korozyona uğradığında deniz suyunu kirleten zehirli kimyasallar açığa çıkar. Bilim insanları bunun deniz yaşamı ve insan sağlığı açısından ne kadar tehlikeli olduğunu henüz açıklayamadı.

Yalnızca Almanya’nın Baltık ve Kuzey Denizi topraklarında 1,8 milyon ton konvansiyonel ve kimyasal silahın bulunduğu tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir