AB’nin yeni yasa tasarısı çalışanların haklarını iyileştirecek

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde imzalanan her 4 iş sözleşmesinden birinin yarı zamanlı veya esnek olduğunu ve iş garantisi vermediğini biliyor muydunuz?

İşgücü piyasası koşulları, son ekonomik krizlerden bu yana değişti ve Avrupa’daki işçiler için güvencesiz ve istikrarsız çalışma koşulları yarattı.

Birçoğumuz ne zaman ve ne kadar çalışacaklarını bilmiyoruz.

Ancak değişen ticaret koşullarına cevap verecek yeni senetler gündemde.

İşgücü piyasasını düzenleyen yeni yasa tasarısı:

  • Tasarı, kimin işçi olduğuna (Avrupa Adalet Divanı kararları temelinde) Avrupa Birliği’nin karar vermesini öngörüyor.

  • 4 ila 6 milyon yeni çalışanın, çalışma saatlerini önceden bilmek gibi asgari çalışma haklarını elde etmesini sağlayacaktır.

  • Faturanın kabul edilmesi halinde deneme süresi 6 ay ile sınırlandırılacaktır.

  • Ayrıca çalışanlara başka işverenler için çalışma hakkı verecek.

  • Zorunlu eğitimin masraflarını işveren karşılayacak

Bu, karayolu nakliyecilerinden ev işçilerine ve belirli süreli sözleşmelilere kadar yaklaşık 2-3 milyon işçinin haklarının korunması anlamına geliyor.

Toplamda 200 milyon Avrupalı ​​daha şeffaf çalışma koşullarından yararlanabilir. Ancak istisnalar vardır: serbest meslek sahibi ve haftada 8 saatten az çalışan.

Ancak yasaların neden güncellenmesi gerekiyor? Muhabirimiz Fanny Gauret konuyu İspanya’da mikroskop altına alıyor.

İspanya’da 7 gün veya daha kısa süreli istihdam sözleşmelerinin %25’i

Miriam Feu, Barselona’da uluslararası bir sosyal hizmetler organizasyonu için çalışıyor. Ekonomist yakın zamanda ülkedeki güvencesiz çalışma biçimleri üzerine bir çalışma yayınladı. Feu’ya göre bugün İspanya’daki iş sözleşmelerinin en az dörtte biri 7 gün veya daha kısa süreli sözleşmelerden oluşuyor:

“Bugün öyle bir durumdayız ki, iş sahibi olduğu halde insanlar bize yöneliyor: Saat garantisi olmayanlar, belirli süreli sözleşmeler yapanlar veya “sahte freelancer” olarak tanımladığımız kişiler…”

Bu düşük ücretli, güvencesiz veya kısa vadeli iş sözleşmeleri, İspanya’nın 2012 çalışma reformu tarafından yaratılan bir milyon yeni işin bir parçasıdır. İspanya, Avrupa’da en fazla sabit süreli sözleşmeli çalışan sayısına sahip ikinci ülkedir.

Mariano Alaves Buforn da onlardan biri. Yıllarca çeşitli işlerde çalışan Buforn, bugün düzenli bir işe sahip ama iş güvencesinden yoksun. Buforn, durumunu şöyle anlatıyor:

“9 aydır aynı işi yapıyorum. Ama aylık kontratlarla. Bu sistemden dolayı çok sancılı bir süreç oldu. Önümüzdeki ay kontrat bitene kadar çalışabilir miyim bilmiyorum.”

İspanyol ev işçilerinin örnek dayanışması

Ama birlik güçtür. Bunun en iyi örneği İspanyol ev işçileri derneği Las Kellys’dir. Dernek, ev işçilerini çalışmalarının takdir edilmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için birbirlerine destek olmaya davet ediyor.

Dernek üyesi ev işçisi Silvia Carrio Amat, işverenlerin daha düşük ücretle işçi çalıştırmak için neler yaptığını şöyle anlatıyor:

«Bazen, temizlikçi tutmak yerine, daha az maliyetli olan “temizlik” sözleşmeleri yaparlar. Normalde bir işçi günde 25 oda, 30, 35 oda temizliyor ve oda başına 1,5-2 euro ödüyor».

“Her sektör için tek tip bir iş sözleşmesi adil rekabeti garanti eder”

İşgücü piyasası, Avrupa’daki tüm işçileri ve işverenleri etkileyen bir konudur. Esnek işyerleri ile güvenli çalışanlar arasındaki denge nasıl bulunur? UGT işçi sendikasından Nuria Gilgado’ya şu soruyu sorduk:

“İşverenler kuralları çiğnediğinde bunun onlara hiçbir maliyeti olmuyor. Ama her sektör için tek bir iş sözleşmesi varsa ve bu sözleşme tüm işçiler için eşit ve adil haklar ve garantiler sağlıyorsa, bu işverenlerin daha adil koşullarda rekabet etmesini sağlayacaktır. herkes çalışanına eşit ücret alıyor, pazarlık yapamıyorlar.

“Tasarı görüşülürken Kuzey ve Güney ülkeleri arasında büyük bir fark olacak”

Şirketler ve çalışanlar bu yeni iş koşullarına nasıl uyum sağlıyor? Bunu Avrupa Parlamentosu bünyesinde iş güvenliğinden sorumlu koordinatör olan Enrique Calvet Chambon’dan daha iyi kimse bilemez. Muhabirimiz Maithreyi Seetharaman Chambon ile tanıştım.

Maithreyi Seetharaman, euronews: Bay Calvet Chambon, bugün güvencesiz işlerde çalışanların ihtiyaçlarını simgeleyen bir nesne getirmenizi istedik. Bu öğe nedir?

Enrique Calvet Chambon, Avrupa Parlamentosu Raportörü: Şapka almaya karar verdim. Çünkü şapka bir koruma sembolüdür. Şapka beyni ve ruhu korur. İşçilerin iş güvenliğini artırmak için çalışırken, onların onurunu korumak için de çalışmalıyız.

Maithreyi Seetharaman, euronews: Bir işçiyi nasıl tanımlarsınız? Son zamanlarda bu konuda hararetli bir tartışma var.

Enrique Calvet Chambon, Avrupa Parlamentosu Raportörü: Kısmi süreli sözleşmeli çalışanlar gibi geleneksel çalışma koşullarında çalışmayan ve esnek çalışma saatlerine sahip olan kişilere bu düzenlemenin yardımcı olacağını düşünüyorum.

Maithreyi Seetharaman, euronews: Peki bu şapka insanları nasıl koruyacak?

Enrique Calvet Chambon, Avrupa Parlamentosu Raportörü: Örneğin, bir iş garantisi sunmayan sözleşmeleriniz olduğunu varsayalım. En azından işçilerin sürekli iş beklemesine engel olabiliriz. Sözleşmenin belirli çalışma saatleri içerdiğini garanti edebiliriz.

Maithreyi Seetharaman, euronews: Evet, ilginç bir noktaya değindin. Ancak şirketler bunu kabul edecek mi? Tasarının bürokrasiyi ve maliyetleri artıracağından şikayet ediyorlar…

Enrique Calvet Chambon, Avrupa Parlamentosu Raportörü: Koşullarını savunuyorlar

Maithreyi Seetharaman, euronews: “İş” veren onlar…

Enrique Calvet Chambon, Avrupa Parlamentosu Raportörü: Evet, onlar işveren. Doğal olarak, tasarı üzerinde bazı müzakereler yapılacak. Her zaman demokrasinin dünyadaki en pahalı sistem olduğu söylenmiştir. Ancak diğer tüm sistemlerden daha fazla fayda sağladığına şüphe yok. Bu nedenle küçük ve orta ölçekli işletmelerin karşı karşıya kalabilecekleri zorluklar ele alınacaktır. Büyük şirketler için bu ek maliyetler, giderlerinin güncellenmesinden başka bir şey değildir.

Maithreyi Seetharaman, euronews: Peki işçilerin haklarını korumak için ne yapıyorsunuz?

VEAvrupa Parlamentosu Raportörü nrique Calvet Chambon: Öncelikle temel haklar yazılmalı ki bu hakların ne olduğunu herkes açıkça görsün. Dolayısıyla bu hakları iyileştirmemiz ve geliştirmemiz gerekiyor. Bu noktada sendikaların rolü çok önemlidir. Üçüncüsü müzakere sürecidir. Bu yeni sektörler için bir sosyal diyalog kurulması elzemdir. Bu uzun bir süreç olacak. Ama doğu ile batı arasında çok büyük bir fark olacağını düşünmüyorum. Daha ziyade bir Kuzey-Güney farkından söz edebiliriz çünkü emek piyasaları birbirinden çok farklıdır. Sendikaların ülkelerde oynadıkları rol ve sahip oldukları güç de çok farklıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir