ABD’nin üzerinde çalıştığı rehinelerin serbest bırakılması ve ateşkes planı nasıl işleyecek?

Paris görüşmelerinde ilerleme kaydedilmesi halinde ABD Başkanı Biden, rehine krizi ve ateşkesi görüşmek üzere bu hafta danışmanı Brett McGurk’u tekrar Orta Doğu’ya gönderecek.

REKLAM

Washington yönetimi, Amerikalı müzakerecilerin, rehinelerin serbest bırakılması karşılığında İsrail’in Gazze’de Hamas’a yönelik askeri operasyonlarını iki ay süreyle askıya almasını öngören olası bir anlaşma üzerinde ilerleme kaydettiklerine inanıyor.

İsminin gizli kalmasını isteyen iki Amerikalı yetkili Associated Press’e, henüz imzalanmayan anlaşmanın olası şartlarının iki aşamalı olacağını söyledi.

Buna göre ilk aşamada Hamas’ın geri kalan kadın, yaşlı ve yaralı rehineleri serbest bırakması için çatışmalar durdurulacak.

İsrail ve Hamas daha sonra İsrailli askerlerin ve sivillerin serbest bırakılacağı ikinci aşamaya yönelik ilk 30 günlük aranın ayrıntılarını tamamlayacak.

Ortaya çıkan anlaşma aynı zamanda İsrail’e Gazze’ye daha fazla insani yardım yapılmasına izin vermesi çağrısını da içerecek.

Önerilen anlaşma savaşı sona erdirmeyecek olsa da, ABD’li yetkililer böyle bir anlaşmanın çatışmaya kalıcı bir çözümün önünü açacağı yönündeki iyimserliğini dile getirdi.

New York Times ilk kez Cumartesi günü, geri kalan rehineler karşılığında çatışmaların durdurulmasına yönelik bir anlaşmaya varılması yönünde ilerleme kaydedildiğini bildirdi.

Paris toplantısına kimler katılacak?

Taslak anlaşmanın genel hatları, CIA direktörü Bill Burns’ün İsrail Mossad istihbarat teşkilatı başkanı David Barnea, Katar Başbakanı Muhammed bin Abdulrahman Al Thani ve Mısır gizli servisleri başkanı Abbas Kamel ile yapacağı görüşmelerde ortaya çıktı. Pazar günü Fransa’nın başkenti Paris’te detaylı olarak görüşülecek. .

AP’ye konuşan ABD’li yetkililere göre rehinelerin serbest bırakılması ve ateşkes gündemin ana maddeleri arasında yer alıyor.

ABD Başkanı Joe Biden Cuma günü Mısırlı ve Katarlı liderlerle rehinelerin serbest bırakılması konusunu görüştü.

Gazze ihtilafında Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda 24 Kasım 2023’te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı.

Görüşmeler olumlu giderse ne olacak?

AP’nin haberine göre Burns, Paris görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğini bildirirse ABD Başkanı Biden, rehine krizi ve ateşkes konusunu görüşmek üzere Orta Doğu ve Kuzey Afrika koordinatörü Brett McGurk’u bu hafta tekrar bölgeye gönderecek.

Gelişmelerin olumlu olması durumunda ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, savaşın başlamasından bu yana beşinci kez Orta Doğu’yu ziyaret etmek üzere önümüzdeki hafta yola çıkacak.

Hamas’ın 130 civarında rehinesi olduğu tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir