2 yıl boyunca Elon Musk’ı gözlemleyen biyografi yazarı: “Musk, bazen ‘şeytan moduna’ giriyor”

Elon Musk, son günlerin en çok konuşulan ismi oldu. Twitter’ı satın aldıktan sonra sosyal medya platformunda büyük değişikliklere imza atan Musk, son olarak “kullanım sınırı” açıklamasıyla kullanıcıların eleştirileriyle karşılaştı. Musk’ın aldığı kararlar birçok kişi için sürpriz olurken, asıl merak edilen Musk’ın bu kararları neden aldığıydı. Bu kararların gerekçeleri konusunda sosyal medya kullanıcıları arasında uzun tartışmaların yaşandığı sır değil.

Son olarak Elon Musk’ın biyografisini yazan ve yaklaşık iki yıl boyunca Musk’ın günlük hayatını gözlemleyen yazar Walter Isaacson, ünlü milyarder hakkında oldukça şaşırtıcı bazı iddialarda bulundu.

‘ŞEYTAN MODU’ MUSK İÇİN ÇOK KONUŞACAK İDDİASI!

Walter Isaacson, milyarderin bazen çok üretken olmak için “şeytan moduna” girebileceğini, ancak bunun onu “karanlık” yapabileceğini ve “ciddi bir empati eksikliği” ile hareket edebileceğini öne sürdü.

Isaacson, “şeytan modu” teriminin Musk’ın eski kız arkadaşı ve iki çocuğunun annesi olan sanatçı Grimes tarafından icat edildiğini söyledi.

BİRÇOK “CANAVAR MODU”NA GEÇİYOR

Liderlerin, örneğin bir şirket krizi sırasında veya maliyetleri etkili bir şekilde azaltmanın ve çalışanları mutlu etmenin tek yolunun işten çıkarma olup olmadığına karar verirken, zaman zaman bir tür “canavar moduna” geçmesinin faydalı olabileceği söyleniyor. .

Isaacson, Steve Jobs da dahil olmak üzere hakkında yazdığı birçok başarılı insanın tam da bu yüzden tam da bunu yaptığını öne sürüyor.

Isaacson, bu liderlerin empatiye daha az ağırlık verdiklerini ve daha büyük resme odaklanabildiklerini belirtti.

“ÇALIŞANLARI VURUN”

Ancak Isaacson, Musk’ın durumunda, karanlık çizgisinin bazen gerçekten işin önüne geçtiğini ve çalışanları korkuttuğunu öne sürdü.

2023-06-16T145648Z_1397760837_RC2EK1AY978F_RTRMADP_3_FRANCE-TECH-MUSK

Insider’a göre Isaacson, bunun özellikle çalışanları “çılgınca aciliyet duygusuna” ayak uyduramadığında doğru olduğunu öne sürdü.

“Karanlık tarafa geçtiğinde birlikte olduğunu biliyordum”

Ancak yazarın Musk ile ilgili “Karanlık tarafa geçtiğinde biliyordum, o kişiyi mahvedeceğini biliyordum” açıklaması da oldukça ilgi topladı.

Walter Isaacson, Musk’ın Twitter’ı devralması ve toplu işten çıkarmalar başlatmasıyla bunun sık sık yaşandığını ekledi.

Öte yandan Isaacson’ın tahminlerine göre Musk’ın çalışanlara yönelik eleştirileri yaklaşık %80 oranında yapıcı, ancak yaklaşık %20 oranında “sorunlu” idi.

2023-06-16T151038Z_1654647676_RC2FK1A1B7CO_RTRMADP_3_FRANCE-TECH-MUSK

İddiaya göre yazar, Musk’ın azarladığı bazı durumlarda çalışanın son zamanlarda oğlunun ölümü gibi ciddi hafifletici sebepler nedeniyle işini bıraktığını da kaydetti.

Isaacson, Musk’ın kendisine eldeki daha büyük hedefe öncelik vermek yerine tek bir kişiyle empati kurmanın “bencilce” olduğunu düşündüğünü de söyledi.

KİTAP NE ZAMAN ÇIKACAK?

Biyografi yazarının kitabı eylülde raflardaki yerini alacak.

Elon Musk ile ilgili bir başka biyografi, Musk’ın çabuk sinirlenen biri olduğuna dikkat çekti.

(Kaynak: İçeriden, Bağımsız, Fütürizm, Fortuna)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Merak Edilen Cihaz Geliyor: Adı Belli Oldu!Merak Edilen Cihaz Geliyor: Adı Belli Oldu!
Yazıklar olsun Gazi'ye!  Onun fedakarlığı...Yazıklar olsun Gazi’ye! Onun fedakarlığı…
Felakete davet kamerada!  Arkadan gelip hiç tereddüt etmeden makası kesti.Felakete davet kamerada! Arkadan gelip hiç tereddüt etmeden makası kesti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir