Yılın ilk kene vakası görüldü! Uzmanlar uyarıyor: Türkiye genelinde artış!

Konuyla ilgili Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dr. Gürdal Yılmaz, iklimlerin ısınmasıyla birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarının da artmaya başladığının altını çizerek uyarıda bulundu.

Bir kişinin KKKA nedeniyle hastanede tedavi altına alındığını kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu: “2002 yılından bu yana sıkıntımız olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakaları, havaların ısınmasıyla birlikte insanları ısırmaya ve hastalıklara yol açmaya başladı. Halkımız doğaya çıktı. Yeni vakalarımız var, şu anda yanık hastası olan bir hastamız var. Gümüşhane hastanesinden KKKA vakaları konusunda mümkün olduğunca bizi takip etmesi ve durumun zorlaşması durumunda bize danışılıyor. Onu bize gönderin. “Trombosit sayısı çok düşen ve Türkiye genelinde vakaları artmaya başlayan bir hastayı bu şekilde aldık.” dedi.

“HAZİRAN-TEMMUZ VAKALARIN EN YOĞUN OLDUĞU DÖNEM”

Kene vakalarının özellikle haziran ve temmuz aylarında yoğunlaştığına dikkat çeken Yılmaz, şöyle konuştu: “Haziran-temmuz ayları vakaların en yoğun olduğu dönemdir. Bölgemizde hastane sayısı 200-300'e ulaşıyor. Geçen yıl bir hastamız KKKA'dan öldü. “Yutulan mikropların türüne ve sayısına, vücudun bunlara verdiği tepkiye, destek tedavisinin şartlarına göre reaksiyonlar değişiklik gösteriyor ve ölümler meydana gelebiliyor” dedi.

iStock-1155933444

Kıyı bölgelerinde görülen kenelerin KKKA açısından tehlike oluşturmadığını kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu: “Özellikle fındık hasadı sırasında kene ısırması olan kişiler başvuruyor. Kıyı bölgesindeki keneler için KKKA beklenen bir durum değildir. O naneler onu taşımıyor. Kelkit Vadisi bölgemiz önemli. Kelkit Vadisi ve Çoruh'un geçtiği bölgelerde çok fazla tepe yok ama daha aşağılarda benzer tepeler var. Karadeniz'de kenelerin rengi siyahımsıdır, taşımazlar. Gümüşhane Kelkit bölgesindeki keneler kahverengimsi renkte olup tehlikeli kenelerdir. Kendimizi korumak için çimenlik alanlara çıktığımızda ayak bileklerimizi çorabın içine sokmalıyız. “Eve geldiğimizde tüm vücudumuzu kenelere karşı kontrol ediyoruz” dedi. (İHA)

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Korkunç kaza!  3 araç çarpıştı: 1 ölü, 6 yaralı, 2'si ağırKorkunç kaza! 3 araç çarpıştı: 1 ölü, 6 yaralı, 2'si ağır
2 kilo kaşar peynirini pantolonunun içine sakladı ve çaldı2 kilo kaşar peynirini pantolonunun içine sakladı ve çaldı
Arabasında ölü bulundu, ailesine bıraktığı notlar dehşete düşürdü!Arabasında ölü bulundu, ailesine bıraktığı notlar dehşete düşürdü!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir