Yemek pişirilen günler geride kalıyor: Artık yemekler yazıcılardan basılacak

Dijital devrim, mutfak robotu kavramına da yeni bir boyut getirdi.

REKLAM

Dijital devrim, mutfak robotu kavramına da yeni bir boyut getirdi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kolombiya Üniversitesi’nden bir grup mühendis, üç boyutlu yazıcıları mutfağa taşıdı.

Örneğin şekli bilgisayarda tasarlanan bir kurabiye, üç boyutlu yazıcı tarafından hem basılıp hem de aynı zamanda pişiriliyor.

Ev tipi üç boyutlu yemek yazıcıları geliştirmeyi amaçlayan robotbilim profesörü Hod Lipson, mutfağın dijital çağdan oldukça geri kaldığını söylüyor:

“Mutfakta halen mağara adamları gibi yemek pişiriyoruz, açık bir ateşi kullanıyoruz. Bu çok ilkel. Ancak bu teknoloji mutfağa girdiğinde, bir devrim yaratacak. İnsanlara bu buluşu anlattığımda gelen tepkiler, kuşaktan kuşağa değişiyor. Kimileri ‘Bu çok kötü bir fikir, ben her şeyi eskisi gibi kendim yapmak isterim’ derken, daha genç kuşaklar bir yazılım ile yemek pişirmenin gayet doğal olabileceğini söylüyor.”

Bu küçük mutfak devrimcilerine test sürüşü yapılabilecek en ideal ortamlardan birisi olarak da Manhattan’da popüler bir restoran seçiliyor.

İlk defa mutfakta bir araya gelen şef aşçılar ve mühendisler, bu yazıcıların performansını birlikte değerlendiriyor.

Ancak Fransız şef Hervé Malivert gibi yıllarını mutfakta geçirmiş kimileri, bu devrimi kolay kolay kabul edeceğe benzemiyor:

“Sebzeler, sütlü yemekler, tavuk ve balık kullanarak farklı tatlar yarattıktan sonra yemek basımına hazırdık. Benim bir şef olarak buradaki endişem, yemeğin dokusunun kaybolması. Çünkü yazıcının basması için her şeyi püre haline getirmek zorundasınız.”

Evet bu yazıcının kartuşuna ancak püre yiyecekler konulabiliyor. Uluslararası Aşçılık Merkezi öğrencileri, yaratıcılıkta sınır tanımayarak yumurta, somon ve çikolatalı sufle gibi birçok farklı tadı kartuşa yükleyerek birçok başarılı deneme yaptı.

Ancak şef Malivert, halen ikna olmuşa benzemiyor:

“Bu yazıcıyı kestane veya sebze püresinden oluşturulmuş desenlerle ancak bir tabağa dekorasyon yapmak için kullanabilirim. Tabağın ana yemeği yine klasik yöntemlerle pişirilmiş olur. Yani dekorasyon için kullanışlı, ancak mesela bir et yemeği yapmak için? Hmm… Hiç sanmıyorum.”

Kolombiya üniversitesinden bilim insanları, çoktan bu yazıcının ev versiyonunu üretti. Yazıcı, farklı yoğunluktaki pürelerin kullanımı için birçok kartuşla beraber geliyor. Profesör Lipson, bu yazıcının gıda alerjisi olanlardan, kendi ev yemeğini yapmak isteyen ancak vakti olmayanlara kadar birçok farklı kesime hitap edeceğini söylüyor:

“Bu yazıcıyla kendimiz pişiremediğimiz, alamadığımız ya da bizim için pişiren birilerinin olmadığı birçok farklı yiyeceğe ulaşabiliriz. Bunun yanında internet bağlantılı yazıcılarla, sevdiklerimize kendi yemek tasarımlarımızı gönderip, uzaktan onlar için pişirebiliriz. Kimi tarifler internette viral hale gelebilir. Bu icat, kişinin sağlık durumuna özel diyetlerde de kullanılabilir.

Bu yazıcılar beraberinde birçok soruyu getirse de, uzmanlar, yemek tarifleri yerine yazıcılar için tasarım tarifleri paylaşacağımız günlerin pek de uzakta olmadığını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir