Uzman isim önerdi: 1 ayda 10 kilo verin! Tokluk hissi veriyor, ödem atıyor

Sadece eylül ve ekim aylarında taze olarak tüketilebilen kızılcığın dört mevsim tüketilebilmesi için reçeli, marmelatı ve tarhanası yapılıyor. Sağlığa oldukça faydalı olan kızılcığın kilo vermeye yardımcı olduğu öğrenildi. Prof. Dr. Vefik Arıca, kızılcığın faydalarından ve kilo vermede nasıl kullanılacağını anlattı.

BİR AYDA 10 KİLO VERMEK MÜMKÜN

Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, kızılcıkta bağışıklık sistemini güçlendiren A, C, E ve K vitaminlerinin yüksek miktarda olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Vefik Arıca, kızılcığın magnezyum, kalsiyum içiren bir meyve olduğunu söyledi. Türkiye’de yabani olarak çok sayıda kızılcık meyvesi bulunduğunu anlatan Arıca, aşılı kızılcık meyvelerinin Yalova, Bursa ve Malatya çevresinde sık olarak üretildiğini kaydetti. Bu meyvenin zayıflatıcı özelliğine vurgu yapan Prof. Dr. Arıca, “Bu 3 bölgede yetişen kızılcığın tokluk hissi verdirici, ödem artırıcı özelliği, yağ çözücü özelliği nedeniyle obezitede kullanılmakta. Kızılcık meyvesine tarçın ve karanfili bir arada bulundurup 2 litre suda kaynatıp daha sonra ılıttıktan sonra bunu her sabah aç karnı 2 bardak su içtiğimizde, 1 ay içinde ortalama 8-10 kilo verebiliriz” diye konuştu.

ŞERBET OLARAK DA TÜKETİLEBİLİR

Prof. Dr. Arıca, kızılcığın kilo vermeye yardımcı olduğunu sözlerine ekleyerek, “Kızılcık şerbet olarak da kullanılabilir veya kuru meyve olarak kullanılabilir. Çocuklarda kuru meyvesini birkaç kez kullanılarak sık enfeksiyonları önlemekte öneriyoruz” dedi.

(İHA)

Günün önemli manşetleri
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Boğaz'da hareketli dakikalar! Mayın sanıldı, gerçek başka çıktıBoğaz’da hareketli dakikalar! Mayın sanıldı, gerçek başka çıktı
Görenler gözünü alamadı! Restorasyon maliyeti dudak uçuklattıGörenler gözünü alamadı! Restorasyon maliyeti dudak uçuklattı
Dilan Polat ve Engin Polat soruşturmasında yeni detayDilan Polat ve Engin Polat soruşturmasında yeni detay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir