Teknolojide devrim niteliğinde yenilikler yakında

Dijital bir devrime tanık oluyoruz. Gigaworld gün ışığına çıkıyor ve yakında milyonlarca insan saniyede 1 gigabit internet hızına sahip olacak. Teknoloji yaptığımız her şeyi yeniden tanımlayabilir.

Sürekli çevrimiçi olmak yaşama, çalışma ve oyun oynama şeklimizi değiştiriyor. Basit e-postalarla başlayan internet, beklentilerin ötesine geçti.
Birçoğunun Gigaworld dediği şeye giderek daha da yaklaşıyoruz. Milyonlarca insanın saniyede 1 gigabit internet hızına erişebildiği bir dünya.

Yeni nesil kesintisiz yüksek hızlı internet, olasılıklar dünyasını daha da çeşitlendiriyor. Bir milyar dolarlık gelecek.

Yayınlanan bir raporda, Gigaworld inovasyon döngüsünün 2025 yılına kadar Avrupa’da 250 ila 660 milyar avroluk bir piyasa değerine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Önümüzdeki on yılda üç sektör gelişecek. Karma gerçeklik, sanal varlık ve otomatikleştirilmiş yaşam.

Max Doelle’nin Londra’da Kazendi adında bir stüdyosu var. Max, Microsoft’un artırılmış gerçeklik seviyesini bir adım öteye taşıyan teknolojisi Hololens’i kullanarak karma gerçeklik çözümleri sunuyor.

“Londra’da emlak geliştiricisi olan bir müşterinin Hololens sitesinde pazarladığı binaları görüntülemek için verilerini sanallaştırıyoruz. Bu teknoloji, potansiyel müşterilere bir binanın nasıl göründüğünü göstermek için kullanılır. Hololens, müşteriye bir yapıyı daha ayrıntılı olarak sunmanıza olanak tanır. Müşteri, altyapıyı keşfetmek ve daha fazlasını öğrenmek için binayı sanal olarak inceler.

Hololens gibi teknolojilerle karşılaştığımız kısıtlamalardan biri, Hololens’in bağımsız cihazlar olmasıdır. Yani Hololens’te gördüğünüz her şey, aracın kendisi tarafından hesaplandığı anlamına gelir. Çok büyük prototipleri veya birden fazla modeli aynı anda göstermek mümkün değil. Aksi halde sistem çökmeye başlar. Birisi yüksek gigabaytlık bir internet bağlantısına erişebiliyorsa, bilgi işlem deneyimi için cihaza veri aktarabiliriz. Böylece neredeyse sınırsız internet içeriğine erişim sağlanmaktadır.

Philips Hospital Home programının direktörüyle röportaj yapmak için Madrid, İspanya’yı ziyaret ettik. Sağlık kurumunun ana cihazlarından biri olan telehealth, hastaların evlerinden çıkmadan doktor veya hemşire ile görüşerek muayene olmalarını sağlayan bir tablettir.

Dr. Cristina Bescos: eDoktorlar verileri her gün izleyebilir ve herhangi bir bozulma belirtisine karşı çok daha erken harekete geçebilir. Verimliliği daha da artırıyoruz. Günde 200 hastaya bakabiliyoruz. İşletmeler için özellikle acil durum ve giriş maliyetleri düşüyor. Hasta için gereksiz ziyaretler ortadan kalkar. Durumunun sorumluluğunu alan hastalar kontrol altındadır.”

Bu, sağlık sektöründe devrim yaratabilecek yeniliklerin sadece başlangıcıdır.

Dr. Cristina Bescos: “Her şey daha taşınabilir ve giyilebilir hale geliyor. Hayatımızın tamamen teknoloji ile iç içe olduğunu göreceğiz. Farkında olmadan evimizde, çevremizde izlenecek ve izleneceğiz.

Leeds Üniversitesi, Birleşik Krallık’taki dört üniversiteyle birlikte, 2050 yılına kadar ‘kendi kendini onaran şehirler’ yaratmak için öncü bir projeye öncülük ediyor. Bu fikir, yol onarım işini azaltmak ve paradan tasarruf etmek için doğdu. Elektrik direklerindeki ışıkları değiştirmek ve yoldaki çukurları düzeltmek gibi şeyler yapmak için robotlar ve insansız hava araçları geliştiriyorlar.

Raul Fuentes: “Bir milimetrelik bir kusuru algılayabilen ve sorun büyümeden önce bir çözüm bulabilen robotlar yapmak istiyoruz.
Leeds gibi bir yeri korumak için muhtemelen binlerce robota ihtiyacımız olacak. Bunların hepsi bir kontrol merkezine veya aralarında bir çeşit bağlantıya bağlı olacak. Bu bağlantı ve iletişim için yüksek bir internet hızı gerekmektedir. Gigaworld işte burada devreye girecek ve etkili olmaya başlayacaktır.

Belçika’nın Brüksel kentinde röportaj yaptığımız ve Gigaworld’ün dönüştürücü olacağını düşünen ekonomi uzmanı Gregory Pankert, devrimin sadece hızla ilgili olmadığını hatırlattı. Kamu politikaları ve düzenlemeleri bu devrimi hızlandırabilir veya yavaşlatabilir.

Gregory Pankert: “Politikacılar, Gigaworld’ün yenilik döngüsünün hızlandırılması ve sürdürülmesinde hayati bir role sahip. Ama siyasetçiler ne yapılması gerektiğini ve kuralları belirlememeli. Çünkü bu tür müdahaleler yenilikleri yok ediyor” dedi.

İnovasyon döngüsü doğru çalışırsa, teknoloji daha da ileri gidebilir. Gelecek, hayalini kurduğumuz bir dünyaya gebe…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir