Taş Kağıt Makas dizisi ile tekrar gündeme gelen hipertimezi hastalığı ödül mü ceza mı?

KAYNAKCNN TÜRKÇE

Hiçbir şeyi unutmadan. Her zaman her şeyi hatırla. Bu hastalığın adı hipertimezidir. Dünyada nadir görülen bu hastalık Kanal D’nin yeni projesi Taş Kağıt Makas ile gündeme geldi.

Hipertimezi hastalığı yaşanan her anıyı hatırlamak anlamına gelir. O yüzden asla unutma. Kanal D’nin yeni dizisi Taş Kağıt Makas’ta Ekin Koç’un canlandırdığı Umut karakteri de bu hastalığa sahip ve olağanüstü hafızasıyla dikkat çekiyor.

Peki hipertimezi hastalığının insanlar üzerindeki etkileri nelerdir?

Psikiyatrist Doç. Dr. Taha Can Duman bu hipertimezi hakkında şunları söyledi: “Bu kişilerin geçmişte yaşadıkları olayları, anıları ve deneyimleri istemsizce, zamana kadar detaylı bir şekilde hatırladıklarını görüyoruz. “Özellikle olumlu anılarınızı hatırladığınızda olumlu duygular yaşayabilirsiniz ancak olumsuz anılarınızı hatırladığınızda kaygı, kaygı, huzursuzluk ve depresif belirtiler yaşayabilirsiniz ve bu durum ruh sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.”

Taş Kağıt Makas dizisiyle gündeme gelen hipertimezi hastalığı ödül mü, ceza mı?

Peki bu hastalığın tedavisi var mı?

“Bilinen bir tedavisi yok ve buna ruhsal bozukluk denmiyor. Olumsuz olayları hatırlamak günlük yaşamınızı olumsuz etkiliyorsa psikolojik destek alabilirsiniz.”

Taş Kağıt Makas’ta cinayetin gizemi ortaya çıkacak mı? “Senin için ölürüm baba”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir