Selahattin Demirtaş: ‘Ortak bir adayın desteklenmesinden yanayım’

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’nin kendi adayını göstermek yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı muhalefet adayına destek vermesi gerektiğini söyledi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’nin kendi adayını göstermek yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı muhalefet adayının desteklenmesinden yana olduğunu söyledi.

Avukatı aracılığıyla AFP’ye konuşan Demirtaş, “Ortak adayın desteklenmesinden yanayım” dedi.

HDP’nin daha önce aday gösterme kararına ilişkin yorum yapan Demirtaş, bu kararı destekledi ve Tele1’e yaptığı açıklamada, “Diğer muhalefet bloğunun HDP’yi ziyaret ederek ortak aday gösterme veya aday ilkeleri üzerinde anlaşma sağlama planları yoksa” dedi. Açık diyalog ve müzakere niyeti olmayan HDP seçmeni kendi adayıyla karşı karşıya getirecektir. Bundan daha normal, daha meşru bir tavır olamaz” dedi.

Mayıs seçimleri öncesi HDP’nin kapatılması süreci devam ediyor. Son olarak Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılma sürecinin seçim sonrasına ertelenmesi talebini reddetti.

Anayasa Mahkemesi’nin savcılığın kapatılması talebini önümüzdeki aylarda karara bağlaması bekleniyor.

Oyların yaklaşık yüzde 10’unu alması beklenen HDP’nin oylarının seçimde hayati rol oynayacağı söyleniyor.

Parti kapatma süreciyle ilgili euronews’e konuşan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “HDP kapatılsa da tek seçeneğimiz yok, seçeneğimiz çok. HDP seçmeni ve Türkiye yine biz kazanacağız. Bu, Türkiye’nin bir milletvekilidir.” bir partidir.’Daha fazla seçeneğimiz olacak’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir