Save the Children: 2023 yılında 10 milyon çocuk yerinden oldu

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Kuruluşun yeni bir analizine göre, dünya çapında yerinden edilmiş çocukların sayısı 2010’dan bu yana iki kattan fazla artarak 50 milyonun üzerine çıktı ve tarihteki en yüksek seviyeye ulaştı.

REKLAM

Çocukların yaşamlarını iyileştirmeye, haklarını korumaya ve daha iyi bir gelecek sağlamaya odaklanan uluslararası insani yardım kuruluşu Save the Children, geçen yıl 10 milyondan fazla çocuğun dünya çapında krizden etkilenen bölgelerde evlerini terk etmek zorunda kaldığını duyurdu. .

Kuruluşun yeni bir analizine göre, dünya çapında yerinden edilmiş çocukların sayısı 2010’dan bu yana iki kattan fazla artarak 50 milyonun üzerine çıktı ve tarihteki en yüksek seviyeye ulaştı.

Kuruluş, geçen yıl günde 29.000 çocuğun daha kendi ülkelerinde yerinden edildiğini veya başka bir ülkeye kaçmak zorunda kaldığını tespit etti.

Sudan ve Somali’de 18 yaşın altındaki çocuklar en çok etkilenenler oldu.

Örgüt yetkilileri, “Yerinden edilmiş bir çocuk, bildiği her şeyi geride bırakmak zorunda kalmadan önce, muhtemelen hiçbir çocuğun görmemesi gereken şiddet ve yıkıma tanık olacak” dedi. “Çocuklar evlerini kaybettiğinde hemen hemen her şeyi kaybederler: sağlık, eğitim, gıda ve güvenlik.” “Erişimleri” dedi.

Çocukların aile ortamında ya da aile ortamına daha yakın koşullarda büyümeleri için çalışmalar yapan Better Care Network, çocukların evlerinden ve topluluklardan ayrılması durumunda cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalma riskinin arttığını da duyurdu. yaşadıkları yer. ait olmak.

2023’ün sonu itibarıyla, sadece 10 hafta içinde Gazze’de yerinden edilmiş kişilerin genel nüfusa oranı, dünya çapında bugüne kadar kaydedilen en yüksek oranlardan biriydi.

Nüfusun neredeyse yarısının 18 yaşın altında olduğu Gazze’deki çocuklar, yerinden edilme hızı nedeniyle özellikle savunmasız durumda.

Save the Children, çocukların temel ihtiyaçların yanı sıra güvenliğe, eğitime, barınmaya, sağlığa ve oyun oynayacak, gülecek ve öğrenecek bir yere de ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir