‘Sanal Ortak Pazar’ Avrupa’ya ne kazandıracak?

Teknoloji… Bazı insanlar ondan korkuyor ancak bazılarıysa bunu bir fırsat olarak görüyor. Ancak ne olursa olsun teknoloji artık dünyanın kabul ettiği bir gerçek… Peki Avrupa ortak sanal pazar konu

Andrus Ansip: Yabancılar için farklı kurallarımız yok. Ancak şu soruları da kendimize sormamız gerekiyor. Neden İsveç’te kurulan Spotify firması daha fazla büyümek için Avrupa’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı? Akıllı beyinleri Avrupa’da tutabilmek için Avrupa Birliği’nde sanal ortak pazarı kurmamız gerekiyor.”

Real Economy bu hafta İngiltere’deki Tech City’de…. Burası dünyanın en büyük üçüncü teknoloji merkezi… Buranın kurulma amacı hem tüketiciler hem de iş adamları için ortak sanal bir pazar kurmak.

Program boyunca Avrupa ortak sanal pazarını kurmakla görevli Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı konuşacağız. Acaba iş adamları ve tüketicilerin yaşadığı sorunlar hakkında ne yapılabilir?… Daha sonra Estonya’ya giderek dördüncü endüstri devriminde kendimizi yeni iş imkanları için nasıl geliştirebileceğimizi öğreneceğiz.

Avrupa’nın en önemli dinamiklerinden biri de insanların ve malların kıta içerisinde serbestçe dolaşabilmesi… Ancak internet dünyası o kadar da kusursuz değil… Avrupa’da, internetten yapılan alışverişler ABD’ye kıyasla daha sıkıntılı oluyor. Sanal ortak pazar Avrupa ekonomisinin büyümesine 415 milyar Euro katkı sağlayıp yüz binlerce yeni iş fırsatı doğurabilir.

Milyonlarca insan Fred gibi internetten alışveriş yapıyor. Mary’nin firması da sanal dünyada bazı ürünler satıyor.

Bu alışverişin olabilmesi için sanal ortak pazarın engelleri kaldırarak tüketicilerin internette rahatça hareket etmesini sağlamalı, ürün, mal ve paraya kolayca ulaşmasına imkan vermelidir.

Mary ve Fred’in birbirlerine güvenebilmeleri için aralarında bir sözleşme ve tüketici koruma kanunu olması gerekiyor.

Böylece iki taraf da piyasadaki rekabete açık ve Avrupa’da olsun ya da olmasın bilgilerinin güvenliğinden emin olacaklar.

Sanal ortak pazar sayesinde Fred indirimli alışveriş yapacak. Aradaki engellerin kalkmasıyla Fred’in satın aldığı film ve müzik aboneliği Avrupa’ya taşınmış olacak.

Yasaların sadeleşmesiyle Mary kargo giderlerini azaltacak. Mal gönderimi ve telif haklarını almak çok daha kolaylaşacak. Ayrıca ülkeler arası ödenen vergiler ortadan kalkacak.

Kısaca ortak sanal pazarla, Fred gibiler için alışveriş yapmak çok daha kolay ve ucuz olacak.

Şu anda telefonumu kullanıp alışveriş yapabilirim. Eğer Avrupa’daysam, internetten aldığım bazı ürünler buraya gelmiyor ya da tüketici olarak kendimi güvende hissetmiyorum. Ancak Ortak Sanal Pazar kurulursa tüketicilerin güvenlik önlemleri artacak, daha farklı sitelerden alışveriş yapılabilecek. Bunun yanında satış sözleşmeleri ve KDV gibi vergiler 28 ülkede aynı olacak. Bu durum firmaların satışını artıracak.
Şimdi bu konuyu daha yakından inceliyoruz.

İnternette yıllardır satış yapan ya da yeni açılan siteler olsun bu e-ticaret firmaları son yıllarda büyük gelişme gösterdi.
Ancak Avrupa’da bu iş sektörünün daha da gelişmesi için bazı destekler ve vergi kanunu değişiklikleri gerekiyor.

‘‘Şu anda Avrupa’daki her 10 tüketiciden dördü kendi ülkesinden alışveriş yapıyor. Sadece yüzde 15’lik bir kesim diğer ülkeleri tercih ediyor.
Bu sebeple sınır ötesi tüketiciler için bir başlangıç yapmak gerekli. Bu rakamın neden bu kadar çok düşük olduğunu araştırdık.’‘

Avrupa pazarında atılım yapmak için bu Fransız şirket yerel düzenlemelerde küçük değişiklikler yaptı.

Jean Daniel Guyot, Captain Train CEO’su: ‘‘Bu çok büyük bir sorundu. Çünkü ülke yasalarında her altı ayda bir iş kanunu, işçi yasası, sanal düzenlemeler gibi belirli konularda değişiklikler oluyordu. Buna dikkat etmek gerekiyordu. Daha basit, kuralların herkes için aynı olduğu ortak bir yasaya ihtiyacımız var. Çünkü katma değer sağlamak ve iş akışını geliştirmek için harcamamız gereken vakit bu kuralları öğrenmekle geçiyor.’‘

Avrupa Komisyonu bu durumun bir KOBİ’ye maliyetini 9.000 Euro olarak hesapladı. Bu sebeple ortak sanal pazar kurmak için çalışmalar yapılmaya başlandı. Çünkü bu yasalar e-ticaret yapan firmalar için zor olduğu kadar, alışveriş yapan tüketiciler için de zorluk teşkil ediyor.

Nicolas Godfroy, UFC Başkanı: ‘‘Profesyonellerin çözmesi gereken ilk husus güven problemidir. Bu sayede daha fazla müşteri çekebilirsiniz. Şimdiki yeni sistemde tüketiciler sanal mağazaya giderek çevrim içi olarak soru sorabiliyor. Muhatap olduğu kişi müşterinin sorununu çözebilmesi ve kibar olması çok önemli… Bu şekilde güven sağlanabilirse, tüketiciler kendi ülkelerinden dışarı çıkıp diğer internet sitelerinden alışveriş yaparlar.’‘

Jean Daniel ve müşterilerinin işini daha kolaylaştırmak için, Avrupa Komisyonu’nun çözüm planı şu anda yürürlüğe girdi.

Bu plan altyapı geliştirmeyi, hizmet ve mal alımı için müşterilerin işini kolaylaştırmayı, vergi ve yasalarla ilgili sorunları çözmeyi ve telif haklarıyla coğrafi engellerin kaldırılmasını amaçlıyor.

Avrupa’daki sanal ticaret pazarı giderek büyürken, tüketicilerin bu konuda yaşadığı sorunlara değinmek istiyoruz. Bu sebeple Strassbourg’daki Avrupa Parlamentosu’na giderek Sanal Ortak Pazar’dan sorumlu Başkan Yardımcısı ve Avrupa Komisyoneri Andrus Ansip ile görüştük.

euronews: ‘‘İlk olarak 2016 yılında bu konuda öncelikli olarak ne yapılmalı?’‘

Andrus Ansip, Sanal Ortak Pazar’dan sorumlu Başkan Yardımcısı ve Avrupa Komisyoneri: ‘‘Sanal Ortak Pazar planına geçtiğimiz Mayıs ayında başladık ve var gücümüzle çalıştığımızı söyleyebilirim. Sanal içeriğin Avrupa Birliği sınırları içerisinde taşınabilmesi için bir kanun teklifi hazırladık.’‘

‘‘İkinci olarak sanal sözleşme konusunda çalışmalar yaptık. Şu anda internette alışveriş yapmak için 56 farklı yasanın olduğunu fark ettik. Bunun yerine biz sadece iki farklı yasa olmasını öngörüyoruz. Olabildiğince hızlı bir şekilde bu yasaları çıkartmalıyız. Bu yılın ilk yarısında siyasi olarak fikir birliği yapmalıyız. Bu sayede mal ve hizmet dolaşım ücretleri ortadan kalkacak.’‘

euronews: ‘‘İş dünyasının ortak çekincesi kar ve cirolarının bundan etkilenecek olması…’‘

Andrus Ansip: ‘‘Bu çikolatayı şimdi satın alabilirsiniz ancak bu şekerlemeler Belçika’da yasak. Siz bu insanların deli olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak sanal dünyanın temel iş akışı böyledir. Biz ulusal bağlamdaki hiçbir ayrımı kabul etmiyoruz ya da 21. yüzyılda kredi kartı sorunu yaşanmasını istemiyoruz. Bu sene farklı bir öneri daha sunacağız. Bunun amacı vatandaşlara sınır ötesi sanal erişimi daha da geliştirmek olacak…’‘

euronews: ‘‘Tüm bunları 28 ülke içinde uygulamak ne kadar mümkün?’‘

Andrus Ansip: ‘‘Bu uygulanabilir. Kıta içerisinde sanal ticaret ve sözleşme yasaları konusunda fikir birliğine varacağımızı ümit ediyorum. Yeni KDV yasasıyla iş dünyasında alışveriş daha kolay hale gelecek. Ancak farklı KDV oranları uzun bir süre devam edeceğe benziyor.’‘

Sohbetimize tekrar devam edeceğiz. Ancak ortak sanal bir pazarın getirdiği farklı bir sorun daha var. Avrupa’daki nüfusun yarısı internet için gerekli donanıma sahip değil. Ancak gelecekteki işlerin yüzde 90’ı bu bilgilere gereksinim duyacak. Şimdi Estonya’ya gidiyor ve sanal dünyanın gerektirdiği bu vasıfları inceliyoruz.

Sanal kamu hizmetlerinde Estonya başı çeken ülkelerden…90’lı yıllarda yapılan atılımlar sayesinde bu alanda yaklaşık 17 bin yeni iş imkanı doğdu. 2020’ye gelindiğinde bu rakamın iki katına çıkacağı öngörülüyor. Estonya’daki bu gelişimi en iyi elektronik kimlik kartları sembolize ediyor. Sanal imza sayesinde vatandaşlar vergilerini ödüyor, sözleşme yapabiliyor ve hatta oy bile kullanabiliyor.

“Tüm Avrupa Birliği’ne kıyasla Estonya küçük bir pazar. Eksik yönlerine rağmen Etonya’nın sanal alemde yaptığı bu atılım Avrupa için çok önemli bir örnek teşkil ediyor.’‘

Ulusal sağlık sistemi, geleneksel uygulamaların bile sanal ortama taşınabileceğini kanıtlıyor. Tüm sağlık kayıtları ve ilaç reçeteleri elektronik. Bu sayede hastaların tedaviyle ilgili tüm geçmişleri bu elektronik kimlik kartında görülebiliyor.

Erast Henri Noor, Genel Cerrahi, Kuzey Estonta Sağlık Merkezi: “Tüm analizler, tomografi sonuçları, hastanın geçirdiği tüm ameliyatları takip edebiliyoruz. Kısaca her şeyi… Belki bazı doktorlar bu yöntemi kullanmayabilir ancak yeni nesil doktorlar kesinlikle bu sistemi kullanacak.’‘

Elektronik kamu hizmeti altyapısının gelişmiş olması büyük kolaylık sağlıyor. Estonya kamu hizmetlerinde ve özel sektörde artık internet becerileri daha da önem kazandı.

Marko Kilk, Kuzey Estonta Sağlık Merkezi IT Müdürü: ‘‘Bu sayede doktorlar için gerekli olan hasta bilgi kaydı işlemi ortadan kalkıyor. Bu işlemleri artık hemşireler takip ediyor. Hemşirelerin iş yükünü de artık yavaş yavaş diğer sağlık görevlilerine devrediyoruz.’‘

Estonyalı uzmanlar internet teknolojileri konusunda çok daha fazla programın gerekli olduğunu söylüyor. Ole Kaasas adlı girişim üç sene boyunca yaklaşık 40 bin kişiyi eğitmiş. Ancak Estonya’ya bu alanda çok daha fazla yetişmiş iş gücü gerekiyor.

Ain Aaviksoo, Estonya Sağlık Bakanlığı, E-Hizmet Bölümü Başkanı: ‘‘Ortak Sanal Pazar elbette yeni iş imkanları doğuracak. Bazı iş alanlarını daha çok insan gücünün çalıştığı yerlere taşıyacak. Örneğin hastanelerdeki sağlık bakımı… Ayrıca başka alanlarda ve Avrupa dışarısına satabileceğimiz yeni ürünler geliştiren firmalarda yeni iş imkanları sağlayacak.’‘

Estonya’nın sanal ortamdaki ekonomisi elektronik bilgi paylaşımı konusunda Avrupa’nın biraz gerisinde kalıyor. Sanal ticaret ve kimlik için Sanal Ortak Pazar önemli bir gelişme olacak.

euronews: ‘‘Andrus Ansip hala bizlerle…’‘

‘‘Sanal Ortak Pazar e-ticaret yapan firmalar için önemli. Ancak bu yeni sistemi geleneksel firmalarda uygulayabilir miyiz? Çünkü bazıları iş kaybından dolayı endişe ediyor.’‘

Andrus Ansip: ‘‘Evet, üzgününüm ama bazı sektörlerde insanlar işlerini kaybedecek. Örneğin akılı telefon uygulamaları pazarı… 2014’te Avrupa Birliği’nde bu alanda sadece 1.8 milyon iş imkanı vardı. 2018’e gelindiğinde bu rakam 4.8 milyona çıkacak. Bu gelişim yok ettiğinden daha fazla iş imkanı ortaya çıkarıyor.’‘

euronews: ‘‘Peki, uluslararası yatırımcılar için Avrupa’da iş yapmak daha da mı zorlaşacak?’‘

Andrus Ansip: ‘‘Yabancılar için farklı kurallarımız yok. Ancak şu soruları da kendimize sormamız gerekiyor. Neden İsveç‘te kurulan Spotify firması daha fazla büyümek için Avrupa’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı? Akıllı beyinleri Avrupa’da tutabilmek için Avrupa Birliği’nde sanal ortak pazarı kurmamız gerekiyor.’‘

Avrupa Ortak Sanal Pazarı ile ilgili daha fazla bilgi için: https://ec.europa.eu/priorities/digital-single-market_en

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir