Saçlarınız yumak yumak dökülüyorsa dikkat! Bu hata kelliğe neden oluyor

Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler zamanla bu soruna takıntılı hale gelebilir. Uzmanlar, her gün yaklaşık 100 tel saç dökülmesinin normal olduğunu ve kış aylarında kişilerin “mevsimsel saç dökülmesi” yaşayabileceğini söylüyor.

16 KİŞİDEN BİRİ SOĞUK HAVADA YOĞUN SAÇ DÖKÜLMESİ YAŞIYOR

Bir çalışma, 16 kişiden birinin soğuk aylarda saç dökülmesi yaşadığını ve 10 kişiden birinin saçlarının daha kırılgan olduğunu ortaya çıkardı.

Saç dökülmesi ve bakım uzmanı Nosheen Choudhry, sorun hakkında uyardı.

Soğuk havalarda havanın kurumasına bağlı olarak saç dökülmesi oluşabileceğini belirten uzman, bunun son derece normal olduğunu vurguladı:

“Soğuk olduğunda da saçınızın dokusunda değişiklik olabilir. Çünkü daha kuru olacaktır. Bu da saçınızın kırılmasına ve dolayısıyla saç dökülmesine neden olabilir.”

01

KIŞ AYLARINDA ANİ SAÇ DÖKÜLMESİ YAŞAYAN KİŞİ SAYISI OLDUKÇA YÜKSEKTİR

Mevsimsel saç dökülmesinin sanıldığından daha yaygın olduğunu söyleyen uzman, bununla mücadele edenlerin yalnız olmadığını vurguladı:

“Kış aylarında pek çok erkek ve kadın saç derisi ve saç sorunları yaşıyor. Ani saç kaybı yaşamanın ne kadar cesaret kırıcı ve sinir bozucu olabileceğini anlıyoruz.”

120

MEVSİMSEL SAÇ DÖKÜLMESİNİ DURDURMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT EDİN!

“Birçok dış neden olabilir, ancak kış aylarında iyi bir saç bakımı rutinine bağlı kalmak ve bunu sürdürmek önemlidir.” Choudhry, mevsimsel saç dökülmesinin etkilerini en aza indirmek için bazı ipuçları verdi:

“SOĞUK HALLERDE SICAK DUŞ ALMAYIN!”

Her ne kadar cazip gelse de özellikle soğuk aylarda sıcak duş almaktan kaçınmalısınız çünkü sıcak duşlar saçınızı ve saç derinizi kurutabilir ve saç dökülmesini daha da artırabilir.

Uzmanlara göre mevsimsel saç dökülmesinin etkilerini azaltmanın yolları şöyle:

  • Dengeli beslenin ve yeterli su tüketin,

  • Haftada en az bir veya iki kez saç yağı bakımı uygulayın.

  • Aşırı saç kırılmasını önlemek için plastik yerine doğal kıllara sahip bir saç fırçası seçin.

  • Stresten kaçının ve üstesinden gelemediğiniz sorunlar için psikolojik destek alın.

  • Uyku saatlerinizi düzene koyun.
    Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Sabahları yorgun uyananların dikkatine!  Bunu özellikle bu insanlarda görüyorsunuzSabahları yorgun uyananların dikkatine! Bunu özellikle bu insanlarda görüyorsunuz
Böyle bir düğün yok!  Geline kilolarca altın, damadına milyonlarca lira mücevherBöyle bir düğün yok! Geline kilolarca altın, damadına milyonlarca lira mücevher
MİT'ten nokta operasyonu! "Ruken Zilan" öldürüldüMİT’ten nokta operasyonu! ‘Ruken Zilan’ öldürüldü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir